fot. MRiRW
StoryEditorPROTEST ROLNIKÓW

Siekierski: UE poszła za daleko z wymogami z Zielonego Ładu

25.01.2024., 09:00h
Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Czesław Siekierski, wyraził zdanie, że Unia Europejska wysunęła zbyt daleko idące wymagania związane z Zielonym Ładem, szczególnie w kontekście trudnego okresu kryzysowego.

Minister Siekierski krytycznie o unijnej polityce związanej z Zielonym Ładem

Krytykę pod adresem polityki UE minister Siekierski wyraził podczas spotkania z protestującymi rolnikami w Słupnie koło Płocka. Minister podkreślił, że w obliczu zagrożeń na rynku związanych m.in. z sytuacją w Ukrainie, pandemią, wysoką inflacją i wzrostem kosztów produkcji, dodatkowe obciążenia dla rolników związane z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym są nieuzasadnione.

– Chcemy, żeby były wprowadzone istotne ograniczenia w napływie wrażliwych towarów z Ukrainy, w tym zboża, cukru, drobiu, jaj czy owoców miękkich, bo polscy rolnicy nie wytrzymają konkurencji – dodał minister.

Rolnicy protestują przeciw WPR

Aktualnie trwające protesty rolników, którzy dołączyli do podobnych demonstracji w innych krajach, mają na celu ukazanie Unii Europejskiej, rządom poszczególnych państw członkowskich oraz społeczeństwu ogółem aktualnej sytuacji w rolnictwie. Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił, że jednoczenie się rolników z różnych zakątków Europy stanowi pewnego rodzaju przekaz, wręcz formę sprzeciwu oraz postulatu skierowanego także wobec instytucji europejskich.

image
WYPADKI

Protesty rolników: ZGINĘŁA rolniczka przejechana przez auto. "Podejrzenie zabójstwa"

Minister Siekierski zwrócił uwagę, że często społeczeństwo patrzy na rolników przez pryzmat nowoczesnych maszyn, zapominając, że są one narzędziem produkcji żywności i muszą być zastąpione w przyszłości.

Zalanie rynku produktami z Ukrainy

Podczas spotkania z protestującymi minister odniósł się także do obaw rolników dotyczących zagrożeń na innych rynkach. Import cukru z Ukrainy znacząco wzrósł w ostatnich latach, co może skutkować zagrożeniem dla krajowych rolników, zwłaszcza w kontekście wyparcia z rynków eksportowych.

– Ten cukier w pewnym sensie zastępuje cukier importowany z Brazylii lub z Indii. Jednak zagrożenie jest też wyparcie nas z rynków, na które wysyłaliśmy nasz produkt, jak ma to miejsce np. w przypadku Włoch – powiedział szef resortu rolnictwa.

Minister zwrócił uwagę, że podobna sytuacja dotyczy innych nadproduktów, takich jak zboża.

Michał Czubak

fot. MRiRW

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 02:14