Firma zbożowa próbowała zmienić 4000 ton zboża technicznego w paszowefot. arch. Łukasz Siara
StoryEditorOszustwo na zbożu

Firma zmieszała 4 tys. ton zboża technicznego z paszowym. Kara zaskakująco... niska

23.06.2023., 11:00h
Firma, która wymieszała w swoich silosach 4 tys. ton zboża technicznego z paszowym dostała 370 tys. zł kary. Wydaje się, że to niewiele za takie oszustwo.

Firma zbożowa próbowała zmienić 4000 ton zboża technicznego w paszowe

Jedna z firm skupujących zboża została ukarana za próbę wprowadzenia do obrotu zboża technicznego jako zboże paszowe. Jak poinformował minister rolnictwa Robert Telus, wymieszała prawie 4000 tysiące ton zboża technicznego ze zbożem paszowym.

- Udowodniliśmy, że ktoś chciał wprowadzić prawie 4000 ton zboża technicznego, które wysypał do silosów ze zbożem paszowym – powiedział Telus.

370 tys. zł kary za oszustwo zbożowe

Minister wyjaśnił, że na firmę została nałożona kara w wysokości 370 tys. zł.

– Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych podtrzymał decyzję lubelskiego inspektora o nałożeniu kary na tę firmę. Zgodnie z naszymi zapowiedzianymi kontrolami dostała karę ponad 370 tys. zł za sprowadzenie niecałych 4 tys. ton zboża – powiedział minister. Dodał, że dalej będzie kontrolować tą sprawę.

- Dla nas to nie do przyjęcia, że ktoś próbował oszukać Polaków. Chcemy, żeby wszyscy widzieli o takich sytuacjach – zaznaczył Telus.

Kara dla firmy zbożowej zaskakująco niska

Wydaje się jednak, że kara 370 tys. zł za takie oszustwo jest za niska. 4000 tys. ton zboża zmienionego na paszowe mogło być warte nawet 3 mln zł. Oczywiście minimalne wysokości kar finansowych za poszczególne przewinienia określa ustawa, ale zapytaliśmy IJHARS, w jaki sposób naliczane są kary za wprowadzanie zboża technicznego do obrotu na cele paszowe lub konsumpcyjne. Poprosiliśmy też o wyjaśnienie, czy 370 tys. zł to był maksymalny wymiar kary. Odpowiedź opublikujemy.

Służby przeszukują firmy importujące zboże

A kar może być więcej. Krajowa Administracja Skarbowa z polecenia Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie przeszukała w ostatnim czasie ponad 220 firm importujących zboże. Pisaliśmy o tym TUTAJ.  

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 04:27