Tegoroczne żniwa mogą być bardzo upalne.Canva
StoryEditorpogoda

Grożą nam upały i trudne siewy. Prognoza pogody na lato i jesień 2024

11.06.2024., 12:00h
Długoterminowe prognozy meteorologiczne stanowią nieocenione narzędzie dla rolników, planistów i wszystkich tych, którzy zależni są od warunków pogodowych w swoich codziennych działaniach.

Choć prognozy te mają charakter eksperymentalny i mogą ulegać zmianom, warto przyjrzeć się przewidywaniom na najbliższe miesiące – od lipca do października 2024 roku.

Lipiec i sierpień cieplejsze niż zazwyczaj

Prognozy wskazują, że lipiec i sierpień 2024 roku będą cieplejsze niż zazwyczaj. Średnia miesięczna temperatura powietrza w całym kraju ma się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Oznacza to, że możemy spodziewać się gorącego lata z większą ilością dni o wysokiej temperaturze.

image
FOTO: fot. IMGW

Jeśli chodzi o opady atmosferyczne, to przewiduje się, że miesięczna suma opadów będzie zawierać się w zakresie normy wieloletniej. Oznacza to, że mimo wysokich temperatur, deszczowe dni nie będą rzadkością, co może przynieść ulgę w upalne dni oraz pozytywnie wpłynąć na uprawy i roślinność.

image
FOTO: fot. IMGW

image
Zniszczenia upraw

Dramat rolników spod Kościana. Grad doszczętnie zniszczył uprawy

Wrzesień również upalny

We wrześniu roku przewidywana jest kontynuacja trendu wyższych temperatur. Średnia miesięczna temperatura powietrza powinna się kształtować powyżej normy wieloletniej na większości obszaru kraju. Wyjątkiem może być północny wschód Polski, gdzie temperatury mogą mieścić się w zakresie normy.

image
FOTO: fot. IMGW

Podobnie jak w miesiącach letnich, suma opadów atmosferycznych we wrześniu ma najprawdopodobniej mieścić się w normie wieloletniej. Może to oznaczać stabilne warunki pogodowe, sprzyjające zakończeniu sezonu rolniczego oraz jesiennym zbiorom.

Październik przyniesie ochłodzenie

Październik przyniesie pewne ochłodzenie, ale średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Oznacza to, że możemy spodziewać się typowej, umiarkowanej jesieni.

image
FOTO: fot. IMGW

Jednak, co istotne, prognozowana jest zwiększona suma opadów atmosferycznych. Deszczowy październik może być wyzwaniem, zwłaszcza dla tych, którzy planują prace polowe lub inne aktywności na świeżym powietrzu. Warto więc przygotować się na bardziej mokre warunki.

oprac. M. Czubak na podstawie IMGW

fot. Canva

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2024 09:33