KE dementuje: nie ma wniosku ws. embarga na zboże z UkrainyEnvato
StoryEditorEmbargo na zboże z Ukrainy

KE dementuje: nie ma wniosku ws. embarga na zboże z Ukrainy

14.09.2023., 08:44h
Komisja Europejska zdementowała informacje o tym, że szef gabinetu komisarza ds. handlu złożył wniosek o przedłużenie zakazu importu ukraińskiego zboża. Kiedy będzie decyzja ws. embarga?

KE dementuje: nie ma wniosku ws. zboża 

Wczoraj radio RMF FM poinformowałao, że Michael Hager szef gabinetu unijnego komisarza ds. handlu Valdisa Dombrovskisa złożył wniosek o przedłużenie zakazu importu ukraińskiego zboża do Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji. Wiadomość ta wzbudziła nadzieję, że KE przedłuży embargo. Pojawiły się nawet głosy, że o dwa miesiące.

Tymczasem rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. rolnictwa i handlu Miriam Garcia Ferrer zdementowała te informacje.

- Informacja, że Michael Hager - szef gabinetu unijnego komisarza ds. handlu Valdisa Dombrovskisa - złożył wniosek o przedłużenie zakazu importu ukraińskiego zboża, jest nieprawdziwa - powiadomiła PAP rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. rolnictwa i handlu.

Von der Leyen: do piątku podejmiemy decyzję ws. zboża z Ukrainy

Zakaz wwozu zboża z Ukrainy wygasa jutro, czyli 15 września. KE powinna więc w ciągu najbliżych godzin podjąć wreszcie decyzję, na którą czekają polscy rolnicy.

- Zdecydowaliśmy się na pewne reguły, uznaliśmy, że zakaz wygaśnie w piątek i że przyjrzymy się temu procesowi, liczbom i faktom. To jest właśnie ten okres, w którym jesteśmy i do piątku podejmiemy decyzję - zapowiedziała Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej w rozmowie z TVN24.

Polska zablokuje nie tylko zboże, ale i śruty z Ukrainy?

Nie czekając na decyzję Brukseli, polski rząd przygotował przepisy, które zablokują eksport ukraińskiego ziarna po 15 września.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda pochwalił się w mediach społecznościowych, że ma już gotowy projekt rozporządzenia w tej sprawie. Na liście produktów objętych embargiem mają się znaleźć pszenica, kukurydza, rzepak i słonecznik. Dodatkowo, jak poinformował dziś w radiu RMF FM minister rolnictwa Robert Telus, wpisane będą także śruty tych 4 ziaren.

- Na pewno przedłużymy zakaz na te 4 zboża oraz śruty dotyczące tych 4 zbóż do czasu uregulowania sprawy w Unii Europejskiej. Nie określamy, że to ma być do końca roku – powiedział minister Telus.

Tranzyt zbóż przez Polskę ma być nadal dozwolony.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 20:37