Kolejna grupa rolników na skraju bankructwa. Producenci papryki już nie wytrzymująKamila Szałaj
StoryEditorKryzys w rolnictwie pogłębia się

Kolejna grupa rolników na skraju bankructwa. Producenci papryki już nie wytrzymują

21.08.2023., 10:00h
Widmo bankructwa zagląda w oczy kolejnym rolnikom. Z miesiąca na miesiąc przybywa producentów żywności mierzących się z problemami finansowymi. Teraz kryzys zawitał do ogrodników uprawiających paprykę, której cena w ostatnich dniach zaczęła spadać.

Producenci papryki alarmowali, że będzie źle

Głosy producentów papryki, alarmujące o zbliżającym się widmie kryzysu dało się słyszeć na początku lipca, kiedy w związku z obawami o drastyczne obniżki, utworzyli pogotowie strajkowe, o czym pisaliśmy w artykule pt. "Kolejna grupa rolników grozi strajkiem. Ceny papryki poniżej opłacalności. "Korporacje handlowe nas niszczą". Dziś spełniły się ich obawy, a stawki za paprykę jest niska.

Minister Telus spotkał się z producentami papryki

W związku z niekorzystną dla polskich producentów papryki sytuacją, minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus, spotkał się z nimi, by porozmawiać na temat nieuczciwej polityki cenowej sieci handlowych oraz nadmiernego importu warzywa zza granicy.

Papryka z Holandii zalewa Polskę

Producenci papryki wyrazili swoje niezadowolenie wynikające z faktu, że do Polski są importowane znaczne ilości tego warzywa z Holandii, co wprowadza dużą niestabilność rynkową. Ponadto wskazali, że obowiązujące prawo wpływa na niekorzyść polskich producentów żywności i zaproponowali wprowadzenie zmian.

Producenci papryki odpowiedzialni za kryzys?

W trakcie spotkania zaoferowano producentom papryki wspólną rozmowę na temat prawa w mniejszym gronie. Okazało się również, że minister Telus jest zdania, iż obecna sytuacja nie miałaby miejsca, gdyby producenci papryki pozostawali w dialogu ze sobą i ministerstwem.

Czy producenci papryki przetrwają kryzys?

Producenci papryki wciąż alarmują o tym, że ceny papryki spadają. Spotkanie z ministrem odbyło się na początku sierpnia. Od tego czasu minister miał:

  • zbadać sprawę niskich cen skupu papryki,
  • skierować skargę do UOKiK,
  • gruntownie sprawdzać mechanizmy dumpingowania cen i fakt dofinansowywania przez europejskich producentów exportu papryki na polski rynek.

Jakie są ceny papryki w 2023 r.?

Jak poinformowali producenci papryki na stronie Zrzeszenia, zapewniono ich o wdrożeniu procedur monitorowania i kontroli sprowadzanego warzywa. Czy to coś zmieniło?

Cena hurtowa papryki czerwonej i żółtej na giełdzie w Broniszach na dzień 21 sierpnia 2023 r. wynosi od 4,00 do 6,00 zł, średnio rolnik dostaje 5,00 zł, natomiast za paprykę zieloną od 3,00 do 4,50 zł, czyli średnio 4,00 zł. Jeszcze niespełna miesiąc temu ceny te były wyższe o 2,00 zł. Czy producenci papryki będą strajkować?

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: MRiRW, Facebook/PaprykaProducenciPapryki

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 13:48