StoryEditorPOGODA IMGW

Mokry kwiecień i ciepły maj. Jaka będzie pogoda na wiosnę? Prognoza IMGW

11.01.2024., 11:00h
W nadchodzącej wiośnie 2024 roku Polska może spodziewać się zróżnicowanych warunków atmosferycznych, jak sugeruje prognoza Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wiosna w pogodzie - jaka będzie?

Według najnowszych danych meteorologicznych na luty, marzec, kwiecień i maj, prognozy sugerują nie tylko różnice temperatur, ale także odstępstwa w ilości opadów atmosferycznych w porównaniu do norm wieloletnich z lat 1991-2020.

Luty - temperatura w normie, ale opady większe

W lutym w całej Polsce przewiduje się, że średnia miesięczna temperatura powietrza utrzyma się w granicach normy wieloletniej. Jest to dobra wiadomość dla tych, którzy oczekują stabilnych warunków atmosferycznych na początku wiosny. Jednakże, zgodnie z prognozami IMGW, miesięczna suma opadów atmosferycznych ma szansę przekroczyć normę wieloletnią, co może wpłynąć na kondycję gleb oraz lokalne zjawiska hydrologiczne.

image
FOTO: fot. IMGW

Marzec - zgodnie z wieloletnią prognozą

W marcu sytuacja termiczna powinna pozostać stabilna, a średnia miesięczna temperatura powietrza również mieścić się w normie wieloletniej. Niemniej jednak, prognozy przewidują, że miesięczna suma opadów atmosferycznych ponownie przekroczy normę wieloletnią. To może stanowić wyzwanie dla rolników i ogrodników, którzy będą musieli dostosować swoje prace do nadmiernych opadów.

image
FOTO: fot. IMGW

Kwiecień - chłodniejszy, ale i bardziej mokry

Przygotujmy się na chłodniejszy kwiecień. IMGW przewiduje, że średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej utrzyma się poniżej normy wieloletniej. Jednak opady atmosferyczne powinny przekroczyć normę, co może być korzystne dla nawodnienia gleby, ale jednocześnie wymagać ostrożności w zakresie lokalnych zjawisk związanych z nadmiernymi opadami.

image
FOTO: fot. IMGW

Maj - taki, jaki znamy

Na zakończenie wiosny, w maju, sytuacja powinna wrócić do normy. Zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będą się mieścić w zakresie norm wieloletnich. To może być korzystny okres dla rolnictwa i innych dziedzin, które są wrażliwe na ekstremalne warunki atmosferyczne.

image
FOTO: fot. IMGW

oprac. M. Czubak na podstawie IMGW

fot. arch. red.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 14:06