arch. red.
StoryEditorPOGODA

Zima z opadami i ciepły marzec. Prognoza pogody IMGW na styczeń — kwiecień 2024

12.12.2023., 10:30h
Prezentujemy eksperymentalną prognozę długoterminową pogody na pierwszy kwartał 2024 roku, od stycznia do kwietnia. Prognoza ta obejmuje szacunkowe dane dotyczące temperatury powietrza oraz opadów atmosferycznych w całej Polsce. Jak wg niej wygląda początek nadchodzącego roku?

Styczeń mokry, ale z temperaturami, jakie znamy z przeszłości

W styczniu oczekuje się, że średnia miesięczna temperatura powietrza w całym kraju mieścić się będzie w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Jednakże, prognozowana suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej przekroczy normę wieloletnią, co może wpłynąć na warunki atmosferyczne w różnych regionach Polski.

image

eksperymentalna pogoda IMGW - Styczeń 24

FOTO: fot. IMGW

Luty podobny do stycznia: mokro i w normie

Podobnie jak w styczniu, w lutym przewiduje się, że średnia miesięczna temperatura powietrza w całym kraju pozostanie w zakresie normy wieloletniej. Jednak prognozowana suma opadów atmosferycznych także powinna przekroczyć normę wieloletnią.

image

eksperymentalna pogoda IMGW - Luty 24

FOTO: fot. IMGW

Marzec zaskoczy. Wiosna będzie cieplejsza od wieloletniej normy

Na przełomie zimy i wiosny, w marcu spodziewamy się, że zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i suma opadów atmosferycznych w całej Polsce, przekroczą normę wieloletnią z lat 1991-2020. To może wpłynąć na zmienne warunki atmosferyczne i zachęca do monitorowania prognoz pogody.

image

eksperymentalna pogoda IMGW - Marzec 24

FOTO: fot. IMGW

Ochłodzenie w kwietniu

Na początku kwietnia przewiduje się, że średnia miesięczna temperatura powietrza w kraju będzie niższa niż norma wieloletnia. Niemniej jednak, prognozowana suma opadów atmosferycznych powinna przekroczyć normę wieloletnią. To może wprowadzić pewne zmiany w klimacie, które warto śledzić.

image

eksperymentalna pogoda IMGW - Kwiecień 24

FOTO: fot. IMGW

IMGW informuje - to eksperymentalna prognoza pogody

Należy jednak pamiętać, że prognoza ta ma charakter eksperymentalny i jest orientacyjna. Obejmuje ona średni przebieg dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego. Warunki atmosferyczne mogą ulec zmianie, a prognoza może być aktualizowana w miarę uzyskiwania nowych danych. Zachęcamy do regularnego śledzenia prognoz pogody i dostosowywania się do ewentualnych zmian.

oprac. M. Czubak

fot. arch. red.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 19:06