envato elements
StoryEditorHandel w niedzielę

Niedziele handlowe: duże zmiany w handlu w okresie Bożego Narodzenia

10.11.2023., 10:26h
Choć część polityków zapowiadała, że po dojściu do władzy uregulują na nowo kwestię zakazu handlu w niedzielę, na tę chwilę wciąż obowiązują poprzednie przepisy. Zgodnie z nimi, w grudniu miały nas czekać dwie niedziele handlowe. Okazuje się jednak, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szykuje duże zmiany. Kiedy będzie można zrobić zakupy?

Niedziele handlowe w grudniu 2023 

Okres przedświąteczny zwykle wiąże się z tym, że spędzamy w sklepach sporo czasu. Dotyczy to zwłaszcza miesiąca przed Bożym Narodzeniem, kiedy nie tylko robimy zapasy, ale także szukamy prezentów dla najbliższych. Z tego powodu w ustawie ograniczającej handel w niedzielę znalazły się zapisy o tym, że w grudniu każdego roku powinny być dwie niedziele handlowe. Zgodnie z tymi wytycznymi, w 2023 roku powinniśmy robić zakupy 17 oraz 24 grudnia. Druga data to jednak dzień Wigilii. 

Czy Wigilia 2023 to niedziela handlowa? 

Gdy Wigilia wypada w dzień roboczy, zdarza się, że sklepy są czynne przez kilka godzin od rana. Jednak w tym roku Wigilia ma miejsce w niedzielę. Aby pracownicy zatrudnieni w sektorze handlu nie musieli tego dnia iść do pracy, Ministerstwo Rodziny i Polityki społecznej zaproponowało, by 24 grudnia nie był niedzielą handlową. Projekt ustawy, który miałby to uregulować, zakłada, że dzień ten byłby objęty całkowitym zakazem handlu, w którym obowiązywać będzie także zakaz wykonywania czynności związanych z handlem oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem

Dodatkowa niedziela handlowa w grudniu 2023 – czy to możliwe? 

Jeżeli 24 grudnia nie będzie niedzielą handlową, zderzą się ze sobą sprzeczne interesy: pracowników, którzy mają prawo do dnia wolnego, oraz konsumentów, którym zagwarantowano dodatkowy dzień na zakupy w grudniu. By tego uniknąć, MRiPS w tym samym projekcie ustawy zaproponowała kompromis. W grudniu 2023 ma być dodatkowa niedziela handlowa, którą wyznaczono na 10 dzień tego miesiąca. Ze względu na to, że zmienia to ustalony porządek, tego dnia sklepy miałyby jednak być czynne krócej - tylko do godziny 14.00. 

Jeżeli ustawa wejdzie w życie, w ostatnim miesiącu 2023 roku niedzielami handlowymi będą 10 i 17 grudnia. 

Czy w 2024 roku będą niedziele handlowe? 

Polska trwa w tej chwili w zawieszeniu, oczekując na sformowanie nowego rządu. Kwestia niedziel handlowych w 2024 roku również jest od tego zależna, bowiem część polityków zapowiadała ponowne uregulowanie tej kwestii i częściowe zniesienie zakazu handlu w niedzielę. Póki co jednak prawo nie uległo zmianie, a to oznacza, że w 2024 roku zakupy zrobimy w następujące niedziele: 

  • 28 stycznia,  
  • 24 marca,  
  • 28 kwietnia,  
  • 30 czerwca,  
  • 25 sierpnia,  
  • 15 grudnia,  
  • 22 grudnia. 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 00:16