Nowa definicja TUZ-ów. Jest stanowisko ministerstwaJan Beba
StoryEditorUprawa

Nowa definicja TUZ-ów. Jest stanowisko ministerstwa

26.05.2025., 11:30h

MRiRW odpowiada na pytanie rolników dotyczące wydania interpretacji potwierdzenia statusu użytków rolnych. Jak się okazuje, jeśli rolnik na gruncie ornym będzie wysiewał mieszanki traw, to po 5 latach stanie się on TUZ. Dlaczego?

KRIR domagał się potwierdzenia statusu TUZ

Jak informowaliśmy w artykule: „TUZ-y czy grunty orne? Rolnicy chcą jasnej deklaracji”, rolnicy nie byli pewni, czy dobrze rozumieją nową definicję TUZ i domagali się wyjaśnień od MRiRW. Chodziło im o uściślenie, czy na pewno mogą wysiewać trawy w siewie czystym i ich mieszanki na gruntach ornych, nie myśląc o tym, że po 5 latach zostaną one przekształcone w TUZ. Okazuje się, że nie.

Definicja TUZ w UE

Jak wynika z odpowiedzi MRiRW, zgodnie z przyjętym przez Polskę rozporządzeniem Unii Europejskiej „trwałe użytki zielone i pastwiska trwałe” to grunty wykorzystywane do uprawy traw lub innych zielnych roślin pastewnych, które rozsiewają się naturalnie lub są uprawiane i w danym gospodarstwie nie zostały objęte zmianowaniem upraw przez okres minimum 5 lat.

Jeśli dane państwo członkowskie przyjęło postanowienie, to na jego podstawie są to również grunty, które przez co najmniej 5 lat nie były orane, uprawiane i ponownie obsiewane innymi rodzajami traw lub zielnymi roślinami pastewnymi.

– Mogą one obejmować inne gatunki, takie jak krzewy lub drzewa, które nadają się do wypasu, a także – w przypadku gdy państwa członkowskie tak postanowią – inne gatunki, takie jak krzewy lub drzewa, które służą do wytwarzania paszy dla zwierząt, pod warunkiem, że zachowano przewagę traw i innych zielnych roślin pastewnych – czytamy w odpowiedzi MRiRW.

Zobacz też: Tych gruntów ornych ARiMR nie zamieni na TUZ. Nowa definicja łąk

Jaka jest definicja TUZ?

Z odpowiedzi MRiRW wynika, że zgodnie z przyjętą w Planie Strategicznym i aktualnie obowiązującą w Polsce definicją TUZ, są to:

  • grunty wykorzystywane do uprawy traw,
  • grunty wykorzystywane do uprawy innych roślin pastewnych, które rozsiewają się naturalnie (samosiewnych) lub są uprawiane (wysiewane),
  • grunty, które nie są objęte zmianowaniem przez co najmniej 5 lat.

Co nie powoduje zmiany klasyfikacji TUZ?

Jak wyjaśnia MRiRW, zmiany klasyfikacji TUZ nie powoduje sytuacja, w której doszło do:

  • zaorania po uprawie lub zaorania uprawy, a także wysiewu traw innego gatunku należącego do traw albo innych roślin zielnych pastewnych.

Powyższe nie ma zastosowania w przypadku uprawy traw w siewie czystym, z uwagi na to, że obowiązek przekształcania gruntów w trwały użytek zielony po 5 latach deklaracji traw lub innych zielnych roślin pastewnych, nie dotyczy traw w siewie czystym.

Co powoduje zmianę klasyfikacji gruntów na TUZ?

Zgodnie z odpowiedzią MRiRW, po 5 latach wysiewania mieszanek traw zarówno jednorocznych, jak i wieloletnich na gruncie ornym zmienia się on w trwały użytek zielony. Zmiany tej nie powoduje jedynie uprawa traw w siewie czystym.

Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz na podst. MRiRW, KRIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2025 10:45