Minister Anna Gembicka podczas rozmów z rolnikami w MedyceMRiRW
StoryEditorWIADOMOŚCI ROLNICZE

Nowa minister rolnictwa w akcji. Chce wprowadzić nowe dopłaty do rolników i nowe odszkodowania

03.12.2023., 15:00h
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma nowego szefa, a właściwie szefową, bo pierwszy raz w historii tego resortu została nim kobieta. Nowym ministrem rolnictwa jest Anna Gembicka, która w tym resorcie od października 2020 r. pełniła funkcję sekretarza stanu. Gembicka była też pełnomocnikiem rządu ds. lokalnych inicjatyw społecznych. Niemalże zaraz po objęciu nowego stanowiska minister rolnictwa opublikowała listę firm importujących zboże z Ukrainy. Udała się też na rozmowy z protestującymi w Medyce rolnikami oraz przedstawicielami branży transportowej. Rolnicy domagali się dopłat do sprzedanej kukurydzy, zwiększenia puli na kredyty płynnościowe oraz utrzymania stawki podatku rolnego w 2024 r. na poziomie z 2023 r., ponieważ ze względu na wzrost cen zbóż w 2022 r. maksymalna stawka podatku rolnego w przyszłym roku będzie o 17,4% wyższa

Minister zapowiada dopłaty do kukurydzy

Na posiedzeniu sejmu 29 listopada minister Gembicka zapowiedziała, że zostaną uruchomione dopłaty do kukurydzy. W województwach podkarpackim i lubelskim mają wynieść 1000 zł/ha, natomiast w pozostałych będą odpowiednio mniejsze. Minister zapowiedziała, że zostanie zastosowany podobny podział jak przy wcześ­niejszych dopłatach. Z kolei pula na preferencyjne kredyty płynnościowe oprocentowane na poziomie 2% ma być zwiększona o 2,5 mld zł, aczkolwiek zmiana ta wymaga jeszcze przyjęcia odpowiednich przepisów.

Jakie będą stawki podatku rolnego?

W odniesieniu do stawki podatku rolnego minister rolnictwa poinformowała, że jej resort postara się wypracować takie rozwiązanie, które z jednej strony pozwoli na ochronę rolników, a z drugiej sprawi, że nie ucierpią na tym samorządy.

Nowe rozwiązania muszą zostać uwzględnione w krajowych przepisach i uzyskać akceptację Rady Ministrów, a dopłaty do kukurydzy i zwiększenie puli akcji kredytowej muszą być zatwierdzone jeszcze przez Komisję Europejską.

Ważny interes społeczny

Na konferencji prasowej, która odbyła się 30 listopada, minister Gembicka powiedziała, że ujawniła listy importujących zboże z Ukrainy ze względu na ważny interes społeczny i są to listy, którymi dysponowały: Główny Inspektorat Weterynarii, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Kolejność opublikowanych firm została zachowana taka, jaka była na poszczególnych listach. Minister wystąpiła również z pismem do Krajowej Administracji Skarbowej z prośbą o przekazanie listy importerów, którą ona dysponuje, w celu upublicznienia. Jeśli okaże się, że tej listy resort nie otrzyma i nie można jej upublicznić, ponieważ podlega tajemnicy celno­-skarbowej, Gembicka będzie chciała zaproponować projekt ustawy w tej sprawie.

Będą rekompensaty za szkody wyrządzone przez ptaki?

Nowa minister skierowała także do procedowania projekt ustawy dotyczący rekompensat za szkody wyrządzane przez ptaki. Jest to projekt oczekiwany przez rolników. Anna Gembicka jest też po rozmowach z minister klimatu i środowiska, z którą rozmawiała między innymi o zwiększeniu środków w ramach programu „Energia dla wsi”. Ze względu na duże zainteresowanie tą pomocą pula pieniędzy ma być zwiększona z 1 do 3 mld zł.

Gembicka skierowała również pismo do dyrekcji do spraw konkurencji w Komisji Europejskiej dotyczące możliwości przedłużenia na przyszły rok stawki zwrotu akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego w wysokości 2 zł/l.

Magdalena Szymańska
fot. MRiRW

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. luty 2024 18:49