Ponad 80 proc. Polaków popiera protesty rolników. Ale czy blokady dróg są akceptowane?Paweł Mikos
StoryEditorJakie formy protestu są OK?

Ponad 80 proc. Polaków popiera protesty rolników. Ale czy blokady dróg są akceptowane?

15.03.2024., 12:06h
Z danych opublikowanych przez CBOS wynika, że aż 81 proc. społeczeństwa popiera strajk rolników. Znaczna część Polaków podpisuje się pod postulatami o ograniczeniu napływy produktów rolnych z Ukrainy. Ale zmiany w Zielonym Ładzie już bardziej dzielą społeczeństwo. A które formy protestów rolniczych są najbardziej akceptowane? Co z blokadami dróg?

Ponad połowa Polaków „zdecydowanie” popiera rolnicze protesty

Protesty rolników trwają już od kilku miesięcy, a od kilku tygodni przybrały na sile. Kolejna fala strajków już jest zapowiedziana na 20 marca, kiedy to rolnicy będą demonstrować w największych miastach Polski oraz na najważniejszych drogach.

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Fundację Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) wynika, że aż 81 proc. Polaków popiera demonstracje rolników, przy czym aż 52 proc odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a kolejne 29 proc. „raczej tak”. Zdecydowanych przeciwników strajków rolniczych jest zaledwie 5 proc. a co dziesiąty ankietowany odpowiedział, że jest „raczej przeciwko” protestom.

Oczywiście najwyższe poparcie protesty rolnicze mają wśród samych rolników, gdzie aż 93 proc. respondentów jest „za”.

Które z postulatów rolników popiera większość społeczeństwa?

Rolnicy podczas protestów mają wiele postulatów, ale trzy z nich są powszechne:

  • zmiany w Zielonym Ładzie lub całkowite wycofanie się z niego,
  • ograniczenie napływu produktów rolnych z Ukrainy oraz z Rosji,
  • skończenie z praktykami, które prowadzą do ograniczeń w produkcji zwierzęcej.

O pierwsze dwa zapytali ankieterzy CBOS-u. Z odpowiedzi udzielonych przez respondentów wynika, że z żądaniem z ograniczeniem napływu produktów rolnych z Ukrainy do Polski zgadza się aż 85 proc. Polaków, a jedynie 8 proc. nie popiera tego postulatu.

Jednak więcej rozbieżności jest już kwestii złagodzenia wymogów Zielonego Ładu. Przy czym CBOS dał do wyboru 3 odpowiedzi. Pierwsza z nich brzmiała: „Czy, Pana(i) zdaniem, należy dbać przede wszystkim o to, aby polskie rolnictwo było bardziej wydajne, a polscy rolnicy mieli większe możliwości konkurowania z rolnikami z innych krajów”.  Wybranie tej odpowiedzi oznaczało poparcie do postulatów rolników i złagodzenie wymogów Zielonego Ładu.

Druga proponowana odpowiedź to: „Czy, Pana(i) zdaniem, należy dbać przede wszystkim o to, aby rolnictwo było przyjazne dla środowiska, np. poprzez zmniejszenie stosowania nawozów czy zwiększenie upraw ekologicznych”. To z kolei oznaczało poparcie do Zielonego Ładu i odrzucenie postulatu rolników. Trzecia odpowiedź to oczywiście „Trudno powiedzieć”.

Ostatecznie ponad połowa, bo 53 proc. Polaków uważa, że rolnicy mają rację i Zielony Ład musi zostać zliberalizowany. Z kolei 37 proc. respondentów jest za utrzymaniem Zielonego Ładu w rolnictwie.

Jakie formy protestów rolniczych społeczeństwo najbardziej akceptuje, a które najmniej?

Centrum Badania Opinii Społecznej zapytało wybraną grupę Polaków także o ich stosunek do różnych form rolniczych strajków. Jest to o tyle istotne, że w komentarzach pod artykułami czy postami dotyczącymi protestów rolniczych można spotkać wiele nieprzychylnych opinii, zwłaszcza w sytuacji, gdy ciągniki utrudniają przejazd jakimiś drogami.

Największe poparciem społecznym cieszą się demonstracje rolników pod budynkami publicznymi, np. pod urzędami wojewódzkimi, sejmem czy ministerstwem rolnictwa. Aż 87 proc. badanych jest za takimi protestami, a 11 proc. jest na „nie”.

Blokady dróg przez rolników cieszą się już mniejszą akceptacją, ale mimo wszystko tę formę rozumie i toleruje ponad 2/3 respondentów (69 proc.). Z kolei 28 proc. ankietowanych jest przeciwko tej formie strajku.

Podobny rozkład odpowiedzi dotyczył blokady na przejściach granicznych z Ukrainą: 64 proc. popiera, a 30 proc. nie popiera takiej działalności rolników.

Jedyna forma strajku, która ma zdecydowanie więcej przeciwników niż zwolenników wśród ankietowanych to niszczenie towarów rolnych z Ukrainy: 73% głosów sprzeciwu wobec 23% – poparcia.

image
jakie formy protestów rolniczych są akceptowane przez społeczeństwo
FOTO: CBOS

Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 4 do 7 marca 2024 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).

image
Cała Polska stanie

WIELKI protest rolników 20 marca. Gdzie będą strajki i blokady dróg? [MAPA PROTESTÓW]

image
Wielki protest rolników

40 protestów rolniczych w Wielkopolsce. Rolnicze oblężenie Poznania 20 marca [MAPA]

Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. kwiecień 2024 06:05