WIELKI protest rolników 20 marca. Gdzie będą strajki i blokady dróg?arch./Canva
StoryEditorCała Polska stanie

WIELKI protest rolników 20 marca. Gdzie będą strajki i blokady dróg? [MAPA PROTESTÓW]

15.03.2024., 08:15h
20 marca odbędzie się kolejny ogólnopolski protest rolników. Blokowane będą nie tylko duże miasta i urzędy, ale także mniejsze miejscowości, autostrady i granica. Strajkujący zapowiadają, że stanie CAŁA Polska. Gdzie dokładnie odbędą się protesty? Zobacz MAPĘ PROTESTÓW.

Rolnicy szykują armagedon. 20 marca stanie cała Polska

Rolnicy nie ustają w walce o swoje gospodarstwa. Już 20 marca odbędą się kolejne, ogromne protesty w całej Polsce. Strajkujący chcą zablokować nie tylko 16 miast wojewódzkich, ale także mniejsze miejscowości, drogi wjazdowe i wyjazdowe, autostrady i granice. Pod urzędami wojewódzkimi staną ciągniki.

- Na 20 marca został zaplanowany Ogólnopolski Strajk Generalny. Będzie to najazd gwiaździsty na każde miasto wojewódzkie. Nie poddamy się dopóki nasze postulaty nie zostaną w pełni zrealizowane. Do miast wjadą ciągniki - mówi Adrian Wawrzyniak, rzecznik prasowy rolniczej "Solidarności".

Ale nie tylko "Solidarność" organizuje protesty. W wielu miejscowościach będą to oddolne inicjatywy rolników, często nie zrzeszonych w żadne organizacje. 

Gdzie odbędą się protesty rolników 20 marca? Zobacz MAPĘ protestów

20 marca rolnicy zamierzają strajkować w całej Polsce. Na mapie nie zaznaczono jeszcze wszystkich miejsc, ale jest ona na bieżąco aktualizowana. Wiadomo już, że prawdziwe oblężenie czeka Poznań. Wokół tego miasta rolnicy planują zorganizować aż 40 protestów na węzłach komunikacyjnych. Ciągnikami zastawią wjazdy i zjazdy na autostradę A2 oraz drogi ekspresowe.

- Na 20 marca zaplanowaliśmy blisko 40 punktów protestów! Ta historyczna ilość wynika tylko z braku reakcji na nasze postulaty, ze strony rządu tego w Brukseli, jak i tego w Warszawie. Rodacy, nie miejcie nam za złe, ale my po prostu musimy! - czytamy na profilu Roli Wielkopolski na Facebook.

Strajk rolników odbędzie się także w Bydgoszczy. Blokady mają pojawić się na obwodnicy, drogach wylotowych z miasta i przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim. W wielu miejscowościach woj. kujawsko-pomorskiego blokady są zgłoszone do 19 kwietnia, np. na jedynym moście przez Wisłę w Fordonie.

Rolnicy z Podlasia i Mazowsza będą blokować drogę S8 w obu kierunkach i cały węzeł z wiaduktem w miejscowości Milewo Zabielne w Gminie Kobylin Borzymy. Duża akcja protestacyjna szykowana jest także w woj. zachodniopomorskim, dolnośląskim i warmińsko-mazurskim.

Poniżej mapa protestów:
 

Jakie są postulaty rolników?

Rolnicy postulaty mają w zasadzie te same, co przy poprzednich strajkach. Żądają wstrzymania importu towarów rolnych z Ukrainy, wycofania się z europejskiego Zielonego Ładu i odbudowy hodowli w Polsce.

Mapa protestów rolników: gdzie zgłosić strajk?

Mapę tworzą rolnicy z Ruchu Młodych Farmerów. W celu zgłoszenia lokalizacji protestów organizatorzy proszą o przesłanie informacji na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., zgodnie z poniższym szablonem:

  • Kontakt: Imię i nazwisko
  • Telefon: Numer kontaktowy
  • Powiat:
  • Województwo:
  • Dokładna lokalizacja: (np. odnośnik do pinezki na mapie Google)

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 09:15