envato elements
StoryEditorDane o suszy

Popadało, ale susza nadal dziesiątkuje plony. Które uprawy są najbardziej zagrożone?

24.08.2023., 11:16h
Tegoroczne lato charakteryzowało się wysokimi temperaturami oraz niską średnią opadów. Skutek mógł być tylko jeden: dziesiątkująca plony susza. Mimo opadów w ostatnich tygodniach, sytuacja nie uległa polepszeniu. Gdzie jest najgorzej?

Jakie były warunki pogodowe latem 2023? 

Lato 2023 powoli zbliża się do końca, można zatem pokusić się o podsumowania. Pierwsze dane podał Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Wynika z nich, że pomiędzy 11 czerwca a 10 sierpnia 2023 średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, wzrosła w porównaniu do okresu 1 czerwca-31 lipca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja uległa znacznej poprawie, bowiem na terenie całego kraju wciąż występował deficyt wody dla roślin uprawnych. Największe niedobory notowano we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim oraz na Nizinie Wielkopolskiej. 

W jakich województwach występuje susza? 

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach opublikował komunikat odnośnie wystąpienia warunków suszy w Polsce. Wynika z niego jasno, że na terenie Polski występuje susza rolnicza. IUNG stwierdził, że objęła ona 5 województw: 

 • łódzkie, 
 • kujawsko-pomorskie, 
 • wielkopolskie, 
 • mazowieckie, 
 • warmińsko-mazurskie. 

Jakie uprawy dotknęła susza rolnicza? 

Jak podaje IUNG-PIB, susza wystąpiła w 8 spośród monitorowanych przez badaczy upraw: 

 • kukurydzy na kiszonkę, 
 • kukurydzy na ziarno, 
 • krzewów owocowych, 
 • roślin strączkowych, 
 • warzyw gruntowych, 
 • tytoniu, 
 • ziemniaka, 
 • chmielu. 

Najbardziej dotkniętą przez suszę uprawą jest kukurydza, zarówno ta na kiszonkę, jak i na ziarno. Suszę w kukurydzy na kiszonkę odnotowano w 342 gminach (13,81proc. gmin Polski), a w kukurydzy na ziarno w 329 gminach (13,28proc. gmin Polski). W najgorszej sytuacji znaleźli się producenci z łódzkiego: tam procentowy udział gmin z suszą wyniósł ponad 60 proc. w przypadku obu upraw. 

Susza dziesiątkuje uprawy. Jaki odsetek gmin jest na nią narażony? 

W wielu gminach odnotowano także suszę w uprawach krzewów owocowych. Łącznie było to 197 gmin (7,95proc. gmin Polski), z czego najwięcej w woj. kujawsko-pomorskim: 68, czyli 47 proc. województwa. 

Suszę w uprawach roślin strączkowych notowano w 146 gminach (5,89 proc. gmin Polski). Sytuacja była najgorsza ponownie w woj. kujawsko-pomorskim, gdzie niedobór wody wystąpił w 55 gminach (blisko 40 proc. gmin w województwie). 

W przypadku warzyw gruntowych susza wystąpiła w 29 gminach (1,17 proc. gmin Polski), największe niedobory odnotowano w Wielkopolsce (25 gmin, 11 proc. województwa). Z kolei braki wody w uprawie tytoniu zauważono w 20 gminach (0,81 proc. gmin Polski), z czego największe ponownie w Wielkopolsce (19 gmin, 8 proc. województwa). Wielkopolska była także jedynym regionem, w którym odnotowano suszę w uprawach ziemniaków i chmielu. W przypadku ziemniaków objęła ona 16 gmin (0,65 proc. gmin Polski, 7 proc. województwa), dla chmielu było to 5 gmin (0,20 proc. gmin Polski, 2 proc. województwa). 

W przypadku wszystkich wymienionych upraw obszar suszy zmniejszył się w porównaniu z poprzednim okresem raportowania.

 

oprac. na podstawie danych IUNG-PIB w Puławach

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 02:57