Protest rolników: kupa obornika wylądowała pod Urzędem Wojewódzkim w PoznaniuPaweł Mikos/Canva
StoryEditorObornik przed UW w Poznaniu

Protest rolników: kupa obornika wylądowała pod Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu

19.03.2024., 09:30h
To nie był spokojny poranek w centrum Poznania. Rolnicy rozsypali obornik przed budynkiem urzędu wojewódzkiego. Jaki był powód ich działań?

Dlaczego rolnicy wysypali obornik w Poznaniu?

We wtorek 19 marca br. rolnicy zjednoczeni w organizacji Rola Wielkopolski przyjechali do Poznania i wysypali przyczepę obornika przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim. Jak mówi lider grupy, Sebastian Dziamski, producenci rolni nie mają już nic do stracenia, a przede wszystkim mają dość opieszałości polskiego rządu. 

image
Protest rolników: kupa obornika wylądowała pod Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu
FOTO: Paweł Mikos

– Wysypaliśmy obornik, ponieważ nie ma naszej zgody na obecną politykę rolną i opieszałość polskiego rządu. Wojewoda jest urzędnikiem zasiadającym w województwie na najwyższym szczeblu. To ona może przekazywać dalej nasze prośby, a tymczasem złożone przez nas postulaty zostały przesłane do wyższych instancji dopiero po 6 dniach od protestu, który odbył się 9 lutego – wyjaśnia Dziamski. 

Sytuacja w rolnictwie jest napięta

Rolnicy od kilku miesięcy domagają się obalenia Zielonego Ładu, wstrzymania importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy i sprzeciwiają się ograniczaniu hodowli zwierząt w Polsce. Pomimo tego, że zarówno polski rząd podjął działania mające na celu złagodzenie sytuacji, to żadne z proponowanych im rozwiązań nie stanowi gwarancji na lepszą przyszłość. Producenci rolni potrzebują konkretów, propozycji, które zapewnią przyszłość w rolnictwie. 

Ogromny strajk rolników już 20 marca 

Już 20 marca br. odbędzie kolejny potężny strajk rolników. Do 18 marca zgłoszonych zostało ponad 450 blokad, a z nieoficjalnych informacji wynika, że wpływają zgłoszenia o kolejnych i wiele wskazuje na to, że będzie ich ponad 500. Teraz farmerzy zablokują nie tylko główne drogi i miasta wojewódzkie, ale również szereg pomniejszych traktów drogowych.

Więcej o proteście 20 marca przeczytasz w artykule: GIGANTYCZNY strajk rolników 20 marca. Aż 450 blokad w całym kraju [MAPA]

Justyna Czupryniak                                                                                                                                                  

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 23:58