Protest rolników 24 stycznia, BorkiŁukasz Szcześniak
StoryEditor100 ciągników zablokuje drogi

Protest rolników w Borkach. "UE każe nam ugorować, by zmniejszyć produkcję na rzecz towarów z Ukrainy"

08.02.2024., 12:18h
9 lutego ponad 200 rolników spod Radzynia Podlaskiego będzie blokować drogi. Mówią, że nie mają wyjścia, bo czują się dorżnięci przez unijne wymogi i import z Ukrainy. - Upokarza się nas ugorowaniem, a chodzi o to, żeby zmniejszyć produkcję w UE na rzecz towarów z Ukrainy - zaznaczają.

Radzyń Podlaski: 100 ciągników będzie blokować drogi w Borkach

9 lutego w całym kraju odbędą się protesty rolników. Również w powiecie radzyńskim w gminie Borki na drodze krajowej 19 zgłoszony jest strajk. Weźmie w nim udział około 200 rolników. Planują przyjechać 100 ciągnikami i blokować przejazd jednym pasem. Mówią, że nie mają wyjścia, bo są dorżnięci przez unijne wymogi i import z Ukrainy. Muszą wyjść na drogi, by Bruksela wreszcie się obudziła i nie poświęcała polskiego rolnika, pomagając Ukrainie.

- To jest nasz podstawowy postulat. Domagamy się, by Komisja Europejska uregulowała import produktów z Ukrainy. Jesteśmy państwem granicznym, więc potrzebna jest dokładna kontrola tego, co wjeżdża pod kątem fitosanitarnym, mikrobiologicznym i chemicznym. Walczymy zatem o to, by służby na granicy broniły polskiego i europejskiego konsumenta – mówi w rozmowie z nami Edward Jarmoszuk, przewodniczący Izby Rolniczej w Radzyniu Podlaskim.

Działacz Izb Rolniczych: KGS chce zmniejszać producentom buraka cukrowego areał kontraktacyjny

Jarmoszuk zaznacza, że obecnie duży problem stanowi napływ taniego cukru z Ukrainy do Polski. Przekłada się to niekorzystnie na sytuację rolników uprawiających buraki cukrowe. 

- Mam informację od rolników z regionu, że kontaktuje się z nimi KGS. Spółka chce robić aneksy do umów, zmniejszając zakontraktowaną powierzchnię upraw buraka cukrowego. Nadprodukcja cukru jest w tej chwili duża i za chwilę burak cukrowy, jedyna w Polsce opłacalna uprawa, przestanie płacić – wyjaśnia Jarmoszuk.

Rolnicy boją się napływu produktów mleczarskich z Ukrainy

Działacz Izb Rolniczych ma także spore obawy o produkcję mleka w Polsce. Nie wyklucza, że niedługo wzrośnie import produktów mleczarskich z Ukrainy.  

- Prawdopodobnie lada dzień będą wwożone produkty mleczarskie z Ukrainy, bo obecnie zwiększana jest tam produkcja mleka – tłumaczy. 

"Upokarza nas to, że musimy ugorować 4 proc. swojego gospodarstwa"

Poza tym rolnicy z okolic Radzynia, tak jak i z pozostałej części kraju nie zgadzają się na wymogi Zielonego Ładu. Sprzeciwiają się rozrośniętej biurokracji i trudnym do spełnienia normom warunkowości. Chodzi m.in. o GAEC 8. 

- Boimy się Wspólnej Polityki Rolnej. Upokarza nas to, że musimy ugorować 4 proc. swojego gospodarstwa. Przecież tę ziemię albo dostaliśmy po rodzicach, albo kupiliśmy za duże pieniądze, albo dzierżawimy od sąsiada i płacimy duży czynsz. To jest chore, że zakazuje się nam produkcji - tłumaczy i dodaje, że "te 4 proc. ugorowania jest po to, żeby zmniejszyć produkcję w Unii na rzecz towarów z Ukrainy, czy innych państw niespełniających unijnych norm produkcji".

Cane zboża spada, magazyny zasypane

Rolnicy wychodzą na drogi także z powodu całkowitego braku opłacalności produkcji rolnej w Polsce. Zboża są tanie, a ich cena cały czas spada.

- Tendencja spadkowa w zbożach utrzymuje się od miesięcy. Nie ma ruchu w handlu, magazyny są zasypane pod korek, cena jest dramatyczna – tłumaczy przewodniczący Izby Rolniczej w Radzyniu Podlaskim.

image
Mapa protestów

Wielki PROTEST rolników w Polsce 9 lutego. Gdzie ciągniki zablokują drogi? [Aktualna MAPA]

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. kwiecień 2024 20:39