Protesty rolników: co dalej?T. Ślezak/MRiRW/Canva
StoryEditorJak rozwiązać kryzys w rolnictwie?

Protesty rolników: co dalej? Rolnicy mają już plan

30.01.2024., 13:17h
Rolnicy zeszli z dróg, ale to nie znaczy, że nie walczą o swoje gospodarstwa. Tworzą teraz zespoły robocze, które mają wypracować propozycję realizacji postulatów. Prowadzą także rozmowy z ministerstwem rolnictwa. I choć na razie stawiają na dialog, to kolejnych protestów nie wykluczają.

Co dalej po protestach?

24 stycznia w prawie 200 miejscach w Polsce odbyły się protesty rolników. Ich walka o gospodarstwa i o możliwość dalszej pracy na roli nie kończy się jednak po zejściu z dróg. Rolnicy zrzeszeni w ramach Ogólnopolskiego Protestu Rolników chcą działać dalej. I mają już plan składający się z trzech punktów:

1. STRONA INTERNETOWA. Działacze apelują, aby każdy lokalny organizator protestu założył stronę na Facebooku o nazwie ROLNICTWO + miejscowość lub gmina. Będzie to wirtualna tablica, na której znajdą się informacje o planowanych działaniach i spotkaniach w okolicy.

2. LIDERZY. Wszyscy liderzy lokalnych protestów współpracujący w ramach Ogólnopolskiego Protestu Rolników mają przejść szkolenie online z zakresu organizacji pracy. 

3. ZESPOŁY. Przedstawiciele lokalnych liderów i działaczy mają utworzyć zespoły robocze, pracujące regularnie w trybie zdalnym lub stacjonarnym. Podczas tych spotkań mają zostać ustalone działania w sprawie realizacji wszystkich postulatów z protestów. W rozmowach mają wziąć udział lokalne ośrodki rolnicze.

- To proste! Jeśli stworzymy około 300 ośrodków i w każdym będzie aktywnych np. 5 rolników, to w skali kraju będzie nas ok. 1500 osób działających w formule Agrochmura. I to się właśnie nazywa Ruch Ludowy – tłumaczą organizatorzy.

Powstaną zespoły robocze rolników i urzędników. Mają rozwiązać kryzys w rolnictwie

Równolegle trwają działania mające na celu usprawnienie dialogu między rolnikami a ministerstwem rolnictwa.

Zachodniopomorska NSZZ Solidarność RI, jako jeden z działaczy Ogólnopolskiego Protestu Rolników poinformowała, że w poniedziałek, 29.01.24 r. zakończyły się rozmowy techniczne dotyczące współpracy z MRiRW. Będzie się ona odbywać w ten sposób, że urzędnicy ministerstwa i instytucji okołorolniczych przystąpią do organizowanych z udziałem rolników i organizacji zespołów roboczych. Będą wspólnie pracować nad problemami związanymi z postulatami. 

Rolnicy chcą Ogólnopolskiego Kongresu Wsi

Poza tym MRiRW i Krajowa Rada Izb Rolniczych mają wspierać rozmowy ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w sprawie organizacji Ogólnopolskiego Kongresu Wsi. 

- W kongresie udział wezmą przedstawiciele wszystkich lokalnych ośrodków protestu OPR 24.01.24, a także organizacji rolniczych (wszystkich). MRiRW oraz KRIR będą wspierać  organizację naszej współpracy w formule Agrochmura. Nasze spotkanie powinno odbyć się w ciągu najbliższych trzech tygodni – informuje Zachodniopomorska NSZZ Solidarność RI.  

Rolnicy nie wykluczają dalszych protestów

Rolnicy zaznaczają, że po protestach przyszedł czas na dialog. Następnym krokiem będzie weryfikacja realizacji postulatów. Jeśli okaże się, że nie są one spełniane, wtedy decyzję o kolejnej akcji protestacyjnej podejmą wspólnie liderzy lokalnych ośrodków protestu. 

- Działamy według modelu: PROTEST - DIALOG - WERYFIKACJA REALIZACJI POSTULATÓW - PROTEST i ponownie wyrażamy gotowość do kolejnego etapu rozmów – tłumaczą rolnicy.

9 lutego protest rolników w Elblągu

Część rolników zamierza jednak protestować już teraz. Na 9 lutego akcję protestacyjną zapowiedzieli gospodarze z okolic Elbląga. Do strajku szykują się też działacze z woj. łódzkiego i świętokrzyskiego

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. lipiec 2024 02:37