Ukraiński minister polityki rolnej i żywności Mykoła Solski oraz minister rolnictwa Polski Robert Telus podczas spotkania w DorohuskuMRiRW
StoryEditorKryzys zbożowy

Przełom w sprawie zboża z Ukrainy? Kijów zawiesza skargę przeciwko Polsce

05.10.2023., 15:24h
Polskie ministerstwo rolnictwa przekazało informację, że Kijów zawiesił skargę przeciwko Polsce, Słowacji i Węgrom w sprawie embarga na zboże z Ukrainy. - Widzimy, że problem zostanie wyeliminowany w nadchodzących tygodniach - powiedział ukraiński wiceminister handlu Taras Kaczka.

Ukraina zawiesiła skargę do WTO przeciwko Polsce

Ukraina zawiesiła skargę skierowaną do Światowej Organizacja Handlu (WTO) przeciwko Polsce, Słowacji i Węgrom. Informację tę przekazało polskie ministerstwo rolnictwa.

- Ukraina zawiesiła skargę do WTO przeciwko Polsce, Słowacji i Węgrom. Poinformował o tym wiceminister gospodarki i handlu Taras Kaczka – oświadczyło polskie ministerstwo rolnictwa na platformie X.  

Wiceminister Ukrainy: problem zostanie wyeliminowany w nadchodzących tygodniach

- Widzimy, że problem zostanie wyeliminowany w nadchodzących tygodniach. Podczas gdy szukamy praktycznego rozwiązania, nasze spory w WTO są na razie wstrzymane – powiedział w czwartek wiceminister handlu Ukrainy Taras Kaczka, cytowany przez agencję Reuters. 

Kaczka zapewnił, że stronie ukraińskiej zależy na znalezieniu "konstruktywnej decyzji w ramach całej Unii Europejskiej".

Kijów ma nadzieję na rozmowy po wyborach w Polsce

Kaczka wyraził nadzieję, że Polska i Ukraina będą mogły wrócić do rozmów o handlu po wyborach. 

- Na razie nie ma wniosków o pozwolenia na eksport ze strony ukraińskich firm do Polski, co jest sygnałem, że nie ma masowego eksportu i presji na polski rynek krajowy. Wykorzystujemy ten czas, aby pokazać, że w rzeczywistości wyraźnym interesem ukraińskich eksporterów jest po prostu eksport do tych krajów UE, gdzie popyt na ukraińskie towary jest naprawdę duży – mówił minister Kaczka cytowany przez Interfax-Ukraina.

Przypomnijmy. Po wprowadzeniu 15 września zakazu importu zbóż z Ukrainy przez Węgry, Polskę i Słowację Kijów wniósł skargę na te kraje do WTO. 

[AKTUALIZACJA godz. 16.30, 5.10.2023] 

Ministerstwo rolnictwa: Nie otrzymaliśmy potwierdzenia informacji o wycofaniu skargi przez Ukrainę

Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że nie otrzymało potwierdzenia informacji o wycofaniu skargi przez Ukrainę.

- Uwaga! Nie otrzymaliśmy potwierdzenia informacji o wycofaniu skargi przez Ukrainę. Komisja Europejska, reprezentująca kraje członkowskie UE, oraz Ukraina są obecnie w fazie konsultacji w ramach procedury rozstrzygania sporów - napisał resort na platformie X.com.

Wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra, także na X.com, zaznaczył, że prawdopodobnie nie ma takiej formuły prawnej jak zawieszenie wniosku.

- Nie mamy potwierdzenia z WTO o zawieszeniu wniosku. Prawdopodobnie w ogóle nie ma takiej formuły prawnej. Tak czy inaczej, dalej czekamy na WYCOFANIE wniosku, a nie jego zawieszenie - podkreślił Ciecióra.

Kamila Szałaj, źródło: Reuters, Interfax-Ukraina

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 07:43