IMGW ostrzega rolników przed przymrozkami. Przy gruncie nawet -2 stopnie
Rolnicy z wielu regionów Polski znów muszą uważać na przymrozki. IMGW wydał ostrzeżenia I stopnia dla dziewięciu województw. Synoptycy prognozują, że lokalnie przy gruncie temperatura może spaść nawet do -2 st. C. Największe ryzyko dotyczy obniżeń terenu, gdzie zimne powietrze utrzymuje się najdłużej.
Przymrozki wracają do Polski
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że w nocy z czwartku na piątek temperatura powietrza spadnie miejscami do ok. 3 st. C, a przy gruncie lokalnie poniżej zera.
– Prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około 3°C, natomiast przy gruncie lokalnie do -2°C. Temperatura będzie zróżnicowana przestrzennie, a przymrozki będą miały charakter lokalny. Największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia dotyczy obniżeń terenu – poinformował IMGW.
Alerty obowiązują od godz. 1.00 do 5.30 w piątek.
IMGW wydał alerty dla 9 województw
Ostrzeżenia I stopnia przed przymrozkami wydano dla części województw:
- pomorskiego,
- warmińsko-mazurskiego,
- wielkopolskiego,
- kujawsko-pomorskiego,
- mazowieckiego,
- łódzkiego,
- świętokrzyskiego,
- małopolskiego,
- podkarpackiego.
Synoptycy podkreślają, że skala zjawiska będzie lokalna. W niektórych miejscach spadki temperatur mogą być groźne dla upraw.
W kwietniu mróz zniszczył sady i rzepaki
Tej wiosny fala przymrozków już raz mocno uderzyła w polskie sadownictwo. Między 20 a 30 kwietnia w wielu regionach kraju temperatura przy gruncie spadała nawet do -10 st. C i utrzymywała się przez wiele godzin. Największe straty odnotowano w województwach mazowieckim, lubelskim, łódzkim i świętokrzyskim. Ucierpiały przede wszystkim sady jabłoniowe, czereśniowe i wiśniowe, ale także plantacje malin, porzeczek oraz część upraw pod osłonami. Straty notowali także rolnicy w rzepaku. Resort rolnictwa zapowiedział uruchomienie pomocy dla poszkodowanych sadowników.
Kamila Szałaj
