Fundusz Ochrony Rolnictwaarch.
StoryEditorRekompensaty dla rolników

Rekompensaty dla rolników z Funduszu Ochrony Rolnictwa. Kiedy będzie można złożyć wniosek o pomoc?

28.04.2023., 10:30h
Ustawa o Funduszu Ochrony Rolnictwa została skierowana do pierwszego czytania w Sejmie. Będą z niego wypłacane rekompensaty tym rolnikom, którym firma nie zapłaciła za skupione płody. Kto dokładnie otrzyma pieniądze? Kiedy i gdzie będzie można składać wnioski?

Poszkodowani rolnicy dostaną rekompensaty z Funduszu Ochrony Rolnictwa 

Celem projektowanej ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa jest stworzenie możliwości prawnych gwarantujących producentom rolnym rekompensatę z tytułu utraty przychodów z prowadzonej przez nich działalności rolniczej w przypadku upadłości nabywców produktów rolnych.

Dlatego w projekcie ustawy proponuje się utworzenie Funduszu Ochrony Rolnictwa, z którego  środków będą wypłacane rekompensaty producentom rolnym w przypadku braku zapłaty za produkty rolne zbyte podmiotowi prowadzącemu działalność w zakresie skupu, przechowywania, obróbki lub przetwórstwa produktów rolnych, który stał się niewypłacalny.

Firma nie płacą za skup, rolnicy zostają bez pieniędzy

Autorzy ustawy zauważają, że odzyskanie należności za sprzedane produkty rolne nie zawsze jest także możliwe w wyniku postępowania upadłościowego, mimo że w świetle tych przepisów należności rolników z tytułu umów o dostarczenie produktów z własnego gospodarstwa rolnego należą do pierwszej kategorii należności podlegających zaspokojeniu z funduszów masy upadłości.

- Zachodzi zatem potrzeba wprowadzenia rozwiązań systemowych umożliwiających producentom rolnym uzyskanie rekompensat w celu kontynuowania przez nich produkcji rolnej, spłaty ciążących na nich zobowiązań lub kredytów oraz na zaspokojenie ich bieżących potrzeb życiowych – napisano w uzasadnieniu projektu.

Kto i kiedy będzie wpłacał na Fundusz?

Fundusz będzie wyodrębnionym rachunkiem bankowym administrowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. KOWR będzie również zapewniał obsługę prawną oraz techniczno-biurową Funduszu, ustalał plan finansowy Funduszu oraz opracowywał sprawozdanie z jego realizacji.

Do wpłat na Fundusz w wysokości 0,125% wartości nabywanych produktów rolnych bez podatku VAT będą obowiązane podmioty skupujące produkty rolne w celu ich przechowywania, obróbki lub przetworzenia.

Pierwsze wpłaty na Fundusz będą dokonywane przez podmioty skupujące produkty rolne w celu ich przechowywania, obróbki lub przetworzenia począwszy od II kwartału 2024 r. za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 marca 2024 r.

MRiRW proponuje zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych kwot rekompensat wypłaconych na podstawie projektowanej ustawy.

Jacy rolnicy dostaną pieniądze z Funduszu?

O rekompensatę ze środków Funduszu rolnik będzie mógł się ubiegać w razie nieuzyskania zapłaty za zbyte produkty rolne od podmiotu skupującego produkty rolne w celu ich przechowywania, obróbki lub przetworzenia, który stał się niewypłacalny.

Kiedy rolnicy będą mogli składać wnioski o rekompensatę?

Rekompensata będzie przyznawana w drodze decyzji administracyjnej dyrektora oddziału terenowego KOWR. Wniosek o rekompensatę rolnicy będą składali do dyrektora oddziału terenowego KOWR od dnia 1 lutego do dnia 31 marca roku następującego po roku, w którym ustalona została data niewypłacalności podmiotu lub w okresie od dnia 1 lutego do dnia 31 marca w drugim roku po roku, w którym ustalona została data niewypłacalności podmiotu.

Wypłata środków z Funduszu na rzecz rolników z tytułu braku zapłaty za zbyte produkty rolne spowoduje przejście z mocy prawa na KOWR wierzytelności do wysokości wypłaconych rekompensat.

Ile pieniędzy będzie na pomoc dla rolników?

Projekt ustawy zakłada dofinansowanie Funduszu ze środków budżetu państwa w pierwszych dwóch latach jego funkcjonowania, czyli w 2023 r. w kwocie nie wyższej niż 50 mln zł i w 2024 r. w kwocie nie wyższej niż 100 mln zł. Z tego powodu zostanie przedstawiony do notyfikacji Komisji Europejskiej jako program pomocy państwa.

Kontrowersje wokół Funduszu Ochrony Rolnictwa. "Kolejny podatek w masce"

Jak informowaliśmy już wcześniej projekt wzbudził bardzo duże kontrowersje wśród przedsiębiorców z branży spożywczej. Ich zdaniem jest to bowiem kolejny podatek, a ustawa dokonuje zbyt dużej ingerencji w rynek. 

Branża spożywcza nie chce bowiem powstania kolejnego funduszu, na który będzie musiała łożyć pieniądze. 

- Mimo, że idea ochrony dostawców produktów rolnych przed niezawinioną utratą dochodów jest nam bliska, uznajemy za niecelowe powołanie „Funduszu Ochrony Rolnictwa”. Rozumiemy, że idea Funduszu Ochrony Rolnictwa wydaje się być dobrym pomysłem w kontekście roku wyborczego, ale pozwalamy sobie przypomnieć o dwóch nieudanych i równie populistycznych próbach utworzenia tzw. „funduszu stabilizacji dochodów rolniczych” (podejmowanych zarówno za rządów PiS, jak i koalicji PO-PSL) – które spotkały się z szeroką krytyką środowisk rolniczych i sektora przetwórczego – czytamy w oświadczeniu Związku Polskich Przetwórców Mleka. 

W podobnym tonie wypowiada się sektora mięsa. 

- FOR jest niczym innym jak kolejnym podatkiem w masce. To 0,25% od obrotu – cen nabycia produktów przez przetwórców – twierdzi Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI. 

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 03:55