Protest w LubartowieNadesłane
StoryEditorProtest rolników

Rolnicy blokują drogi przy Biedronce czy Lidlu. Dlaczego?

01.03.2024., 13:42h
Rolnicze protesty trwają w całym kraju. To nie tylko blokady przejść granicznych z Ukrainą czy dróg szybkiego ruchu albo miast. Strajkujący rolnicy wzięli sobie na cel także wielkie sieci handlowe.

Rolnicza blokada w Lubartowie w pobliżu centrum dystrybucyjnego Biedronki

Blokada przejazdu ul. Gazową w Lubartowie koło Lublina trwa od czwartku, ma zakończyć się w sobotę. Miejsce wybrane na rolniczy protest nie jest przypadkowe. Przy ul. Gazowej w Lubartowie znajduje się Centrum Dystrybucyjne Jeronimo Martins Polska SA zaopatrujące w towary sklepy sieci Biedronka.

- Blokując przejazd właśnie tutaj chcemy uświadomić mieszkańcom miasta, co kupują w sieciach handlowych – tłumaczy Mariusz Misztal, organizator rolniczej blokady w Lubartowie.

Sprzedaż towarów spożywczych pochodzenia zagranicznego

Mamy bowiem do czynienia ze sprzedażą towarów spożywczych pochodzenia zagranicznego jako polskie. Nie twierdzę, że przepakowywanie tych towarów odbywa się właśnie w sklepach czy centrach dystrybucyjnych tej czy innej sieci, ale sprzedaż tak – mówi Mariusz Misztal.

Blokada ul. Gazowej nie trwa non stop, zgodnie z harmonogramem ustalonym przez rolników, co jakiś czas przepuszczane są samochody.

W Poznaniu ciągniki rolnicze przyjechały do Lidla

Kilka dni temu protestujący rolnicy po raz kolejny zaznaczyli swoją obecność w Poznaniu. Tym razem grupa ciągników dotarła w okolice Lidla koło wieży RTV na poznańskim Piątkowie.

Nie była to klasyczna blokada, tylko przejazd kolumny maszyn rolniczych, które siłą rzeczy spowalniały ruch drogowy w tej okolicy.

Sąd zablokował blokadę centrum Biedronki w Stawigudzie koło Olsztyna

Nie doszło natomiast do blokady centrum dystrybucyjnego Biedronki, znajdującego się w gminie Stawiguda koło Olsztyna. Akcja okolicznych rolników miała się rozpocząć 20 lutego.

Jak informuje portal Olsztyn.com.pl plany rolników pokrzyżował wójt gminy Stawiguda, który uznał, że całkowita blokada centrum spowoduje „straty wielkich rozmiarów”.

Rolnicy odwołali się do sądu, a ten 19 lutego podtrzymał decyzję wójta.

Mleczarnie alarmują: Dumpingowe ceny masła w sieciach handlowych

Wobec sieci handlowych zastrzeżeń jest więcej. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów trafiła właśnie informacja od Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich o stosowaniu przez Biedronkę i Kaufland dumpingowych cen masła.

„Cena masła na półce tych sklepów wynosi od 14,75 zł/kg do 17,25 zł/kg (gazetka Biedronki oferta od 12.02 – 17.02 oraz gazetka Kauflandu oferta od 8.02 – 14.02). 

Według nas, jest to cena zdecydowanie poniżej kosztów produkcji i w związku z tym rodzi się pytanie: jak to jest możliwe.” – napisał m.in. do UOKiK Waldemar Broś, prezes Zarządu KZSM.

UOKiK zdecydował o wielkiej karze dla Auchan Polska

O tym, że dochodzenie sprawiedliwości nie musi być skazane na niepowodzenie świadczy ten przykład. Pod koniec ub. roku UOKiK poinformował o nałożeniu przez tę instytucję ponad 87 mln zł kary na Auchan Polska za działania na szkodę dostawców produktów rolno-spożywczych. 

Według UOKiK spółka nieuczciwie wykorzystywała przewagę kontraktową, pobierając od swoich kontrahentów opłaty za transport produktów z magazynów centralnych do sklepów sieci Auchan.

Jak podkreśla UOKiK, to w interesie sieci handlowej leży regulowanie opłat za dystrybucję towarów z magazynów centralnych do poszczególnych sklepów, dlatego pobieranie opłat od dostawców za to przesunięcie nie powinno mieć miejsca.

Krzysztof Janisławski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. październik 2024 02:20