To będzie już kolejny protest na polsko-ukraińskiej granicyŁukasz Siara
StoryEditorProtest

Rolnicy zablokują kolejną granicę z Ukrainą. "Żądamy dopłat do kukurydzy"

22.11.2023., 14:45h
Protest rolników z podkarpackiej Oszukanej Wsi na granicy z Ukrainą w Medyce rusza w czwartek rano. Rolnicy domagają się dopłat do kukurydzy, przywrócenia przez ARiMR limitu akcji kredytowej kredytów płynnościowych z linii UP oraz utrzymania stawki podatku rolnego na 2024 rok na dotychczasowym poziomie.

Protest rolników w Medyce rozpoczyna się w czwartek rano

Po proteście na granicy w ub. tygodniu rolnicy z podkarpackiej Oszukanej Wsi dołączają do blokady transportowców na stałe. Zbiórka rolników w czwartek o godz. 9 na przejściu granicznym z Ukrainą w Medyce. W późniejszych godzinach na przejście mają dotrzeć politycy z Konfederacji oraz, prawdopodobnie, z Agrounii.

- Dołączamy na stałe do trwającego protestu transportowców – mówi Roman Kondrów z podkarpackiej Oszukanej Wsi. Do soboty rolnicy będą na granicy w Medyce w ciągu dnia. – Od poniedziałku ruszą dyżury 24 godziny na dobę, protest potrwa przynajmniej do 3 stycznia. Jak kolejka tirów sięgnie Rzeszowa, to może wreszcie coś się w naszej sprawie ruszy.

Rolnicy swoje oczekiwania przedstawili już w piśmie do wojewody podkarpackiej

- Żądamy rekompensaty do bardzo niskich cen sprzedaży kukurydzy – kontynuuje Roman Kondrów. Jej cena jest niższa o 60 proc. niż rok temu.

Rolnicy w piśmie wyliczają, że koszt produkcji kukurydzy na jeden hektar wynosi 5,5 tys. zł, a zysk brutto 3,3 tys. zł, bo cena skupu ziarna to ok. 300-330 zł za jedną tonę.

Rolnicy domagają się kredytów płynnościowych i niższego podatku rolnego

Podkarpacka Oszukana Wieś walczy także o przywrócenie przez ARiMR limitu akcji kredytowej kredytów płynnościowych z linii UP, która miała pomagać rolnikom w utrzymaniu płynności gospodarstw rolnych.

Rolnicy chcą również utrzymania stawki podatku rolnego na 2024 rok na dotychczasowym poziomie (podatek na 2024 roku wzrósł o 21 proc.).

- Apelujemy o realne przełożenie na decyzje podejmowane przez samorządy dotyczące podnoszenia stawki podatku rolnego na 2024 – czytamy w piśmie do wojewody.

Krzysztof Janisławski

Fot. Łukasz Siara

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. maj 2024 21:44