pixabay
StoryEditorProjekt nowej ustawy

Rolnicy wyjadą na placówki dyplomatyczne? Kto ma szansę?

08.12.2023., 13:30h
W Sejmie pojawił się projekt ustawy, który ma na celu umożliwienie rolnikom obejmowanie placówek dyplomatycznych. Dzięki temu zaangażowani rolnicy będą mieli szansę zyskać realny wpływ na decyzje dotyczące współpracy z zagranicą. Kto może liczyć na posadę dyplomatyczną?

Zmiany w prawie pozwolą rolnikom wyjeżdżać na placówki dyplomatyczne? 

Do Sejmu trafił projekt ustawy, opracowanej przez obecną szefową Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Annę Gembicką. Dotyczy on zmian w obowiązujących obecnie przepisach: ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. o związkach zawodowych rolników indywidualnych i ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników oraz ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o izbach rolniczych. 

MRiRW chce zmian w ustawie. Po co? 

Celem postulowanych przez MRiRW zmian jest to, by umożliwić organizacjom rolniczym zgłoszenia Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi kandydatów na stanowiska do spraw rolnych w polskich placówkach dyplomatycznych za granicą lub w stałych przedstawicielstwach RP przy organizacjach międzynarodowych za granicą. Jeżeli projekt ustawy zostanie przyjęty, rolnicy będą mogli obsadzać stanowiska na placówkach dyplomatycznych

Rolnicy na stanowiskach dyplomatycznych: kto będzie ich powoływał? 

Zaproponowane przez obecną szefową MRiRW zmiany w ustawach zakładają, że organizacje rolnicze będą odpowiedzialne za zgłaszanie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi kandydatów na stanowiska związane z branżą rolniczą w polskich placówkach dyplomatycznych za granicą lub w stałych przedstawicielstwach RP przy organizacjach międzynarodowych za granicą. Na dalszym etapie szef MRiRW będzie przekazywał wybranego przez siebie kandydata do Szefa Służby Zagranicznej, który docelowo powoła wytypowaną osobę na odpowiednie stanowisko. 

Kiedy rolnicy będą mogli ubiegać się o stanowiska dyplomatyczne? 

Złożony w Sejmie “Projekt ustawy o zmianie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników oraz niektórych innych ustaw” czeka na razie na swoją kolej. Teoretycznie ma zostać przyjęty jeszcze w tym roku. Nie wiadomo jednak, czy do tego dojdzie, bowiem po przejęciu władzy w Polsce przez demokratyczną opozycję projekt może trafić do sejmowej zamrażarki.

 

źródło: gov.pl

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 19:47