Kamila Szałaj
StoryEditorKonkurs KRUS rozstrzygnięty

Rolnicy z Wólki Zdunkówki zwycięzcami konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2023

22.09.2023., 14:21h
KRUS rozstrzygnął jubileuszową XX edycję konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Laureatami zostało małżeństwo rolników z Wólki Zdunkówki (woj. lubelskie). Jaką nagrodę otrzymali? Kto jeszcze zasłużył na wyróżnienie?

XX edycja konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 

Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne jest organizowany przez KRUS od 2003 roku. W tym roku odbył się zatem po raz 20. Służy on podnoszeniu świadomości rolników w zakresie bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych, działaniu na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników. Jego celem jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Skierowany jest do właścicieli gospodarstw indywidualnych (niezależnie od wielkości), z których przynajmniej jeden z właścicieli jest objęty ubezpieczeniem społecznym rolników. 

Współorganizatorami Konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Konkurs uzyskał Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. 

Ile gospodarstw wzięło udział w konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne? 

W 19 poprzednich edycjach konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne wzięło udział łącznie ponad 22 tysiące gospodarstw indywidualnych. Do tegorocznej jubileuszowej odsłony zgłosiły się 1062 gospodarstwa. Z nich jury wyłoniło finałową 16, a dziś wiemy już, kto może poszczycić się najbezpieczniejszym gospodarstwem. 

- Dziękuję państwu, że razem możemy podsumować osiągnięcia laureatów tegorocznej rywalizacji, ale także za to, że możemy dzisiaj świętować wkład wszystkich uczestników konkursu na rzecz poprawy bezpieczeństwa i jakości życia rolników na wsi - mówiła podczas gali wręczenia nagród prezes KRUS, dr Aleksandra Hadzik. 

- Dajecie dobry przykład następnym pokoleniom. To daje nadzieję, że będzie jeszcze bezpieczniej i za to chcę wam serdecznie podziękować - mówił szef resortu rolnictwa Robert Telus i dodawał: - Róbcie tak dalej, idźmy w tym kierunku, żeby nasze gospodarstwa były silne, żeby nasze rolnictwo było dumą i przykładem, ale żeby nasze gospodarstwa były bezpieczne.

Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2023 – kto wygrał? 

Pierwsze miejsce w konkursie KRUS Bezpieczne Gospodarstwo Rolne zajęli państwo Jolanta i Sławomir Tupikowscy z Wólki Zdunkówki w woj. lubelskim. Jak poinformował KRUS, laureaci prowadzą gospodarstwo o powierzchni 210 ha. Zajmują się głównie produkcją roślinną: uprawiają pszenicę, pszenżyto, kukurydzę i rzepak. 

Kolejne miejsca na podium przedstawiają się następująco: 

  • II miejsce – Danuta i Zygmunt Stromscy z Kczewa (woj. pomorskie), 
  • III miejsce ex aeuqo – Olga i Tomasz Piotrowscy z Solnej (woj. dolnośląskie), Weronika i Sebastian Błachowie z Bożnowa (woj. lubuskie). 

Nagroda specjalna Głównego Inspektora Pracy za stosowanie udogodnień i rozwiązań technicznych zwiększających bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym trafiła do państwa Doroty i Kazimierza Dąbrowskich z Dębowca (woj. podkarpackie). 

Jaka jest nagroda w konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne? 

Laureaci wszystkich etapów konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i pieniężne. Warto było starać się o zwycięstwo, bowiem zwycięzcy otrzymają ciągnik rolniczy, ufundowany przez prezes KRUS, dr Aleksandrę Hadzik. 

Zobacz relację z rozdania nagród w konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. redakcja

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2023 08:31