Krzysztof Janisławski
StoryEditorProtesty rolników trwają

Protest rolników w Hrubieszowie przedłużony. „Nie będzie sensu zbierać zbóż”[FILM]

19.04.2023., 15:13h
Rolnicy z AGROunii ósmy dzień blokują drogę przy przejeździe kolejowym w Hrubieszowie na LHS. Poinformowali dziś, że będą kontynuować swój protest. Chcą ceł na produkty rolne i zdjęcia z rynku potężnych nadwyżek ziarna.

Protest rolników w Hrubieszowie przy Linii Hutniczo Siarkowej będzie trwał nadal

Rolnicy bez entuzjazmu przyjęli najnowsze ustalenia rządu dotyczące transportu zbóż z Ukrainy przez Polskę. Uważają, że w tym momencie najistotniejsze jest wprowadzenie ceł na zboża i zdjęcie z rynku nadwyżek ziarna.

- Te ustalenie nie rozwiązują problemu – stwierdził dziś w Hrubieszowie Michał Kołodziejczak. – To szukanie rozwiązań zastępczych, zamiast takich, które mogą uzdrowić polski rynek. To, czego my się domagamy, to jest przywrócenie cła.

Lider Agrounii poinformował, że rolnicy protestujący w Hrubieszowie zdecydowali o przedłużeniu protestu, który pierwotnie był zaplanowany na tydzień.

Jak tak dalej pójdzie, nie będzie po co zbierać zbóż

Nastroje wśród rolników protestujących w Hrubieszowie nie są dobre. Zwracają m.in. uwagę, że zmiana decyzji rządu i zgoda na tranzyt ziarna z Ukrainy oznacza, że ukraińskie ziarno będzie opuszczać Polskę przez porty. A to, które wypełnia po brzegi wszystkie silosy i magazyny w kraju, dalej będzie w nich zalegać.

- Nasze magazyny są pełne i takie pozostaną co najmniej do żniw - mówi Robert Krawczyński. – Takie jest moje zdanie i większości rolników. 

Co w tej sytuacji? – Zboża ładnie rosną, zapowiadają się wysokie plony, tylko co z tego. My w ogóle nie będziemy tych zbóż zbierać. Bo co z nimi zrobimy?

Minister rolnictwa Robert Telus nie przyjechał do Hrubieszowa

Lider AGROunii apelował, żeby minister rolnictwa nie dzielił rolników na lepszych i gorszych.

– Mówi, że ja mam do niego telefon i mogę z nim porozmawiać. Ale chcą z nim porozmawiać rolnicy stąd. Był niedaleko, ale do Hrubieszowa nie przyjechał, żeby spotkać się z ludźmi – mówi Michał Kołodziejczak.

Rolnicy z AGROunii mają za złe politykom koalicji rządzącej, że kwestionują ich przynależność do zawodu.

– Panie ministrze – zwrócił się do Roberta Telusa Rafał Korgol. – Dziś powiedział pan w Radio Zet, że Michał Kołodziejczak nie jest rolnikiem. Wszystkich nas pan tymi słowami uraził. Bo dziś Michał Kołodziejczak jest naszym reprezentantem. 

Rafał Korgol przypomniał, że takie same słowa usłyszał w lipcu od wiceministra rolnictwa Janusza Kowalskiego przed Sejmem w Warszawie.

– Gdyby nas wtedy posłuchano, a nie próbowano się wyśmiewać, dziś nie mielibyśmy tego problemu.

Krzysztof Janisławski

Fot. Krzysztof Janisławski 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 16:03