
Rolnicy bez szybkiego internetu? - Problem XXI wieku
Mimo, że gro spraw urzędowych załatwiamy już online, wielu rolników nadal nie może sprawnie złożyć wniosku o dopłaty bezpośrednie czy obszarowe. Powód? Brak dostępu do stabilnego, szybkiego internetu na terenach wiejskich. To powoduje frustrację, opóźnienia i całkiem zbędny stres wśród rolników.
Apel KRiR: Internet dla wsi musi być priorytetem
W maju tego roku Krajowa Rada Izb Rolniczych zaaopelowała do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej o kontynuację i intensyfikację działań na rzecz rozbudowy sieci światłowodowej na wsi.
Według KRiR, szerokopasmowy internet powinien być traktowany jak podstawowa infrasturktura - tak samo ważna jak drogi czy linie energetyczne.
- W dobie cyfryzacji życia społecznego i zawodowego dostęp do szerokopasmowego internetu staje się podstawową infrastrukturą, równie istotną jak drogi czy sieci energetyczne - czytamy w piśmie KRiR skierowanym do ministerstwa.
Resort odpowiada: Będzie szybki internet na wsiach
Ministerstwo potwierdza, obecnie trwa ocena wniosków o dofinansowanie budowy sieci szerokopasmowej. Projekty finansowane będą z Krajowego Planu Odbudowy oraz z Programu Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy (FERC) 2021-2027.
Co to oznacza w praktyce? Otóż to, że nawet 1 mln punktów adresowych w kraju, w tym znaczna część właśnie na terenach wiejskich, ma otrzymać dostęp do szybkiego internetu.
Dotyczy to również rolników zamieszkujących obszary o niskiej gęstości zaludnienia, gdzie inwestycje telekomunikacyjne są zwykle znikomo opłacalne dla operatorów.
Internet dla wsi nie tylko z publicznych funduszy
Jednocześnie rząd informuje, że rozbudowa sieci nie opiera się tylko na inwestycjach publicznych, ale również na prywatnych. Problem jednak w tym, że na wsiach te drugie po prostu się nie zwracają. Skąd zatem pochodzi główne finansowanie sieci szerokopasmowej? Otóż ze środków:
- KPO, czyli Krajowego Planu Odbudowy.
- FERC, czyli Programu Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy.
- Programu Polska Cyfrowa.
W planach jest także uruchomienie bonów łączności, czyli wsparcia finansowego dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych, by zachęcać w podłączaniu gospodarstw do sieci.
Co dalej?
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w najbliższym czasie wyłonieni zostaną operatorzy, którzy będą realizowali projekty związane z dostępem do sieci szerokospasmowej, także i na wsiach. A rolnicy? Może wreszcie otrzymają dostęp do usług cyfrowych - szybki i sprawny - tak, jak to mają mieszkańcy miast.
Agnieszka Sawicka