Premier Donald Tusk zaapelował do rolników, by nie blokowali przejść granicznych z Ukrainąarch./KPRM
StoryEditorApel premiera do rolników

Tusk apeluje do rolników, żeby nie blokowali granicy z Ukrainą

19.04.2024., 09:12h
Premier apeluje do rolników, by nie blokowali przejść granicznych z Ukrainą. – Nie sądzę, żeby potrzebne były tu jakieś środki bezpośredniego przymusu – mówi Tusk.

Premier apeluje do rolników ws. protestów na granicy

Premier Donald Tusk zaapelował do protestujących rolników, aby nie blokowali granicy z Ukrainą. - Przejścia nie mogą być dłużej blokowane. Nie możemy przegrzewać tej sytuacji. Nie możemy blokować Ukrainy na naszych przejściach. To jest wykluczone - powiedział po nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej, który odbył się 18 kwietnia w Brukseli.

"Służby będą udrażniać przejścia graniczne"

Szef rządu zapowiedział, że służby będą udrażniać przejścia graniczne.

- Będziemy musieli podjąć decyzje, które będą chroniły polską granicę i przejścia graniczne. Służby państwowe będą działać tak, by przejścia graniczne udrożnić. Nie sądzę, żeby potrzebne były tu jakieś środki bezpośredniego przymusu, ale liczę na zrozumienie. Do tej pory rolnicy nie byli w żaden sposób źle traktowani przez policję, przez służby państwowe. Chcę to utrzymać - zapowiedział Tusk.

- Nie sądzę, żeby ktokolwiek przyzwoity w Polsce chciał dzisiaj osłabić Ukrainę, więc na razie liczę na refleksję i na odstąpienie od tej formy protestu - dodał.

Tusk planuje spotkanie z rolnikami

Jednocześnie premier zapewnił, że rząd jest przygotowany "do kolejnych form pomocy dla tych, którzy stracili nie z własnej winy na wojnie Rosji z Ukrainą". Planowane jest kolejne spotkanie z rolnikami.

- Musiałem przełożyć spotkanie z rolnikami ze względu na chorobę, ale jest ono wciąż przygotowywane. Jestem przekonany, że większość rolników rozumie, że będziemy dalej negocjować i że naprawdę im pomagamy - zaznaczył.

Granica z Ukrainą na liście infrastruktury krytycznej. "Reżim organizacyjny"

Przypomnijmy. W lutym premier Donald Tusk poinformował, że wprowadza przejścia graniczne z Ukrainą na listę infrastruktury krytycznej. Ma to zapewnić bezproblemowy transport pomocy wojskowej i humanitarnej na front.

- Musimy mieć pewność, że transporty wojskowe, a więc amunicja, sprzęt wojskowy czy pomoc humanitarna dotrze na Ukrainę bez przeszkód i na czas. To przez Polskę prowadzą drogi, które zapewniają dostawy z całej Europy dla naszego sąsiada. Graniczymy z krajem ogarniętym wojną, w związku z tym nadzór nad infrastrukturą krytyczną daje znacznie szersze pole reagowania wszystkim służbom państwa – tłumaczył nam pod koniec marca Maciej Wewiór, zastępca dyrektora Centrum Informacyjnego Rządu.

Wewiór wyjaśnił, że wpisanie przejść granicznych, niektórych odcinków drogowych i torów kolejowych na listę infrastruktury krytycznej oznacza również pewien reżim organizacyjny.

Rolnicy wznowili protest na granicy z Ukrainą

W czwartek 18 kwietnia rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi ponownie zablokowali granicę polsko-ukraińską w Medyce i Korczowej. Kontynuowany jest też protest w Dorohusku, Hrebennem i Zosinie. Przejazd możliwy jest tylko dla samochodów osobowych i autobusów. 

image
Protest rolników

Rolnicy wznawiają protesty. Od czwartku całkowita blokada granicy z Ukrainą. "Rząd robi uniki"

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. maj 2024 20:09