PrzymrozkiWyrzykowska/IMGW/Canva
StoryEditorPrzymrozki zagrażają uprawom

Uwaga na przymrozki! Prawie cała Polska objęta alertami

17.04.2024., 13:14h
W ciągu najbliższych prawie w całej Polsce w nocy pojawią się przymrozki. Temperatura przy gruncie może spaść nawet do - 6 st. C. IMGW przedstawiło prognozę zagrożeń.

Przed nami bardzo zimne noce. Przymrozki pojawią się prawie w całej Polsce. Utrzymają się nawet przez tydzień. IMGW już przedstawiło prognozę  zagrożeń.

IMGW ostrzega przed przymrozkami prawie w całej Polsce.

Temperatury mogą spaść poniżej 0 stopni Celsjusza już tej nocy w części woj. zachodniopomorskiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i części Dolnego Śląska. Synoptycy IMGW nie wykluczają, że w tych regionach przymrozki będą występować aż do niedzieli.

Natomiast od czwartku do niedzieli przymrozki mogą pojawić się na Mazowszu, Pomorzu, Podlasiu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w woj. łódzkim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim.

image
Przymrozki: IMGW przedstawiło prognozę zagrożeń
FOTO: IMGW

W przyszłym tygodniu nawet - 6 st. C przy gruncie

Synoptycy przewidują też, że w przyszłym tygodniu czekają nas jeszcze silniejsze przymrozki. 

- Szczególnie groźne dla upraw, krzewów i drzew owocowych mogą być noce na początku przyszłego tygodnia. Wtedy to w Polsce zanotować możemy temperatury nawet na poziomie - 6 st. C – informuje portal Fanipogody.pl na podstawie danych z MetDesk. 

IMGW: minionej nocy -5 st. C przy gruncie

Termometry wskazały poniżej 0 st. C już minionej nocy w południowej, wschodniej i centralnej części Polski.

- Najniższe temperatury odnotowano w Zakopanem, gdzie termometry pokazały -2,8 stopnia Celsjusza, a temperatura przy gruncie spadła nawet do -5 stopni Celsjusza. Podobna sytuacja miała miejsce w Kielcach, gdzie temperatura również wyniosła -2,5 stopnia Celsjusza, a przy gruncie osiągnęła -5 stopni Celsjusza - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Sadownicy alarmują, że w okolicach Łodzi temperatury spadły przy gruncie do - 5 st. C, a koło Garwolina do - 4 st. C.

Przymrozki wyjątkowo groźne w tym roku. "U nas może być już po sezonie"

Przymrozki to bardzo zła wiadomość dla sadowników i rolników, tym bardziej, że rośliny są w pełni kwitnienia. Wegetacja w tym roku przyspieszyła o ok. 3 tygodnie. W tej fazie rozwoju przymrozki są szczególnie groźne. 

- Jak przyjdą duże przymrozki, to u nas może być już po sezonie. Porzeczka kwitnie w pełni, więc niskie temperatury utrzymujące się przez kilka nocy z rzędu mogą zabrać cały plon. Były takie lata, że straty przymrozkowe były bardzo duże, ale jeszcze nigdy nie zdarzyły nam się przymrozki w tak wrażliwej fazie rozwoju – mówi nam nasza Czytelniczka spod Płońska. 

Utrzymujące się przez kilka nocy przymrozki najbardziej zagrażają drzewom owocowym i uprawom jagodowym, ale mogą być niebezpieczne także dla kwitnącego rzepaku. Dlatego warto wykonać zabiegi biostymulujące i zabezpieczające kwiaty oraz młode zawiązki.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. maj 2024 08:22