Więcej rolników dostanie rentę wdowią? Jest stanowisko rząduJustyna Czupryniak-paluszkiewicz/canva
StoryEditorrenta wdowia

Więcej rolników dostanie rentę wdowią? Jest stanowisko rządu

18.08.2025., 12:21h

Czy możliwe jest, że więcej rolników otrzyma rentę wdowią? Wymagałoby to wielkich zmian, jest stanowisko rządu.

Prawo do renty wdowiej, czyli do uzyskania świadczeń w zbiegu, przysługuje osobie, która:

  • osiągnęła wiek emerytalny, tj. co najmniej 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn,
  • pozostawała we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka,
  • nabyła prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego – kobieta nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat, mężczyzna nie wcześniej niż w dniu w ukończenia 60 lat,
  • nie zawarła nowego związku małżeńskiego po śmierci małżonka, po którym przysługuje renta rodzinna – wypłata renty wdowiej ustanie z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną.

W przypadku zbiegu prawa do pobierania renty rodzinnej po zmarłym małżonku z własnym świadczeniem o charakterze emerytalno-rentowym, od 1 lipca 2025 roku, jedno świadczenie wypłacane będzie wdowie lub wdowcowi w pełnej kwocie, a drugie w wysokości:

  • 15% do końca 2026 roku,
  • 25% od 2027 roku.

Warto przypomnieć także o limicie wypłacanych świadczeń w zbiegu, który wynosi trzykrotność najniższej emerytury – od marca 2025 roku jest to 1878,91 zł, czyli do wysokości 5 636,73 zł.

Renta wdowia 2025

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych w ramach poparcia wniosku zgłoszonego na posiedzeniu Rady ds. Kobiet i Rodzin z obszarów wiejskich (chodzi o poszerzenie kręgu osób uprawnionych do pobierania renty wdowiej), które miało miejsce w Wieliczce w marcu 2025 roku, zwrócił się 13 maja br. do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o zmianę przepisów dotyczących renty wdowiej. W odpowiedzi MRPiPS 6 sierpnia 2025 roku wystosowało pismo z wyjaśnieniami.

Więcej rolników dostanie rentę wdowią? Jest stanowisko rządu

Wyjaśnienia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opierają się na konieczności skierowania renty wdowiej do osób o najcięższej sytuacji finansowej, którym trudno utrzymać się po śmierci współmałżonka, a z powodu wieku nie mają szans na samodzielną zmianę swojej sytuacji materialnej. – Ograniczenia zawarte w ustawie służą skierowaniu prawa do nowej reguły zbiegu do osób, które prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nabyły w końcowym okresie swojej aktywności zawodowej lub po jego ustaniu, a zatem utraciły praktycznie wpływ na możliwość zmiany swojej sytuacji majątkowej – czytamy w wyjaśnieniu. Jako że osobom, które straciły męża lub żonę w późniejszym wieku trudniej jest poprawić swe warunki bytowe, np. poprzez znalezienie lepszej pracy lub doszkalanie się, Ministerstwo wprowadziło prawo do pobierania dwóch świadczeń jednocześnie – jednego w całości i drugiego w części. Te modyfikacje wiążą się jednak z poważnymi konsekwencjami finansowymi dla budżetu, stąd ewentualne poszerzenie kręgu osób uprawnionych do uzyskania renty wdowiej wymagałoby wielkich zmian. Dlatego właśnie Minister Finansów i Gospodarki uważa, że aktualne rozwiązania związane z wypłatą renty wdowiej są skrojone na możliwości budżetu państwa.

Jakie zmiany w rencie wdowiej od 2028?

Jednocześnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 26 lipca 2024 roku, Rada Ministrów w 2028 roku zweryfikuje wskaźnik wysokości świadczeń w zbiegu, w celu oceny możliwości jego potencjalnego podwyższenia. Wszystko zależy od sytuacji społeczno-gospodarczej kraju. W tym czasie nastąpi także analiza wszystkich rozwiązań prawnych w kontekście renty wdowiej, także tego, do kogo jest ona skierowana. 

źródło: KRIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. grudzień 2025 19:20