Fala oburzenia rolników sięga zenitu. Po Nowym Roku gigantyczne blokady dróg w NiemczechDie Deutschen Bauern DBV
StoryEditorProtesty rolników w Niemczech

Fala oburzenia rolników sięga zenitu. Po Nowym Roku gigantyczne blokady dróg w Niemczech

28.12.2023., 15:00h
Niemieccy rolnicy nie godzą się, by rząd odebrał im dopłaty do paliwa. Po fali grudniowych protestów, planują kolejne manifestacje. Od 8 stycznia przez tydzień będą blokować drogi w całym kraju aż dotrą do Berlina.

Bunt rolników przeciwko odebraniu dopłat do paliwa i ulg podatkowych

W grudniu przez Niemcy przelała się fala rolniczych protestów. Tamtejsi farmerzy blokowali ciągnikami drogi w całym kraju po tym, jak rząd postanowił zabrać im dopłaty do paliwa rolniczego i znieść ulgi podatkowe od maszyn rolniczych.

- Rolnicy otrzymują obecnie 21,46 centów (93 grosze) za litr zużytego rolniczego oleju napędowego. Utrata tej pomocy doprowadziłaby do znacznego wzrostu kosztów produkcji w rolnictwie i wyraźnej niekorzystnej sytuacji na rynku europejskim - tłumaczy Claus Hochrein ze Stowarzyszenia Rolników LSV-Deutschland.

W sumie niemieccy rolnicy mają stracić prawie 1 miliard euro wsparcia. Swoją decyzję niemieckie władze uzasadniają koniecznością likwidacji dotacji szkodliwych dla klimatu. 

Niemieccy rolnicy zablokują drogi w całym kraju

W związku z tym, że rząd w Berlinie nie wycofuje się ze swoich planów, niemieccy rolnicy zamierzają po Nowym Roku sparaliżować komunikacyjnie cały kraj. Od 8 stycznia przez cały tydzień planowane są gigantyczne protesty i blokady dróg w całym kraju. 

- Od 8 stycznia będziemy obecni wszędzie w sposób, jakiego ten kraj nigdy wcześniej nie doświadczył - zapowiada Prezes Niemieckiego Związku Rolników Joachim Rukwied.

Zwieńczeniem protestów ma być demonstracja 15 stycznia pod Bramą Brandenburską w Berlinie. 

- Będziemy demonstrować pokojowo, ale wyraźnie w całych Niemczech – powiedział Joachim Rukwied. Zaznaczył, że rolnicy nie zadowolą się rozwiązaniami kompromisowymi. Ani proponowane anulowanie tylko jednej z dwóch dotacji na paliwo rolnicze, ani ograniczenie refundacji jedynie do oleju napędowego nie wchodzi w grę. Zapowiada się więc twarda walka, w której rolników wspomogą także transportowcy.

- Rolnicy i branża transportowa utrzymują kraj w ruchu. Brak rolników i brak ciężarówek oznacza brak dostaw - mówił dla dziennika Bild Prezes Federalnego Związku Transportu Towarowego i Logistyki (BGL) Dirk Engelhardt.

image
Rolnicy w Niemczech stawiają opór

Fala protestów rolników w Niemczech. Rząd likwiduje dopłaty do paliwa

Kamila Szałaj

Źródło: LSV Deutschland​, TopAgrar.com, RBB24, BILD

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 05:10