Protest rolników w NiemczechStelzer/Soldarność RI/Canva
StoryEditorNiemcy - protest rolników

Protesty rolników w Niemczech przybierają na sile. Traktory zablokują mosty

25.01.2024., 11:30h
Nie ma porozumienia niemieckich rolników i tamtejszego rządu. W związku z tym farmerzy planują kolejne akcje protestacyjne. Do prawdziwego zrywu w całych Niemczech ma dojść 26 stycznia br., kiedy traktory wyjadą na autostradowe mosty i w inne, widoczne miejsca, by zamanifestować przeciwko WPR i stopniowej likwidacji dopłat do paliwa rolniczego.

Tydzień protestów w Niemczech

Jak informuje niemiecki Top Agrar, tamtejsi rolnicy są w trakcie opracowywania nowych akcji protestacyjnych skierowanych przeciwko założeniom Wspólnej Polityki Rolnej oraz stopniowej likwidacji dopłat do paliwa rolniczego. Wiadomo już, że 26 stycznia br. będzie miała miejsce kontynuacja protestu rolników. Szef Niemieckiej Federacji Rolników, Joachim Rukwied, poinformował, że będą to działania mające na celu wyrażenie w sposób szczególny niezadowolenia niemieckich gospodarzy.

Protesty niemieckich rolników w Meklemburgii – Pomorzu Przednim i w Minden-Lübbecke

Niemieccy rolnicy w poniedziałek, 22 stycznia br., wyjechali na ulice w Meklemburgii – Pomorzu Przednim, gdzie odbyła się parada traktorów, będąca wyrazem sprzeciwu wobec polityki rządu. Demonstracje miały miejsce w:

  • Rostocku,
  • Schwerina,
  • Griefswaldu,
  • Neubrandenburga.

Natomiast w środę, 24 stycznia br., na rynku w Hill odbyła się akcja protestacyjna, za której organizację odpowiadali członkowie Stowarzyszenia Okręgu Rolniczego w Minden-Lübbecke.

Akcja protestacyjna w Karlsruhe

Do podobnej akcji protestacyjnej doszło w Karlsruhe położonej w Badenii-Wirtembergii. Tam rolnicy kilkunastoma traktorami zablokowali rynek.

Protest rolników w Westfalii, Brandenburgii i Saksonii-Anhalt

Wielu rolników z Niemiec przygotowuje się do kontynuacji protestów w swoich regionach, m.in. w Westfalii, gdzie działania podjęło Stowarzyszenie Rolnicze Westfallii-Lippe (WLV). Do protestu 26 stycznia br. przygotowują się również rolnicy z Brandenburgii. Tamtejszy Związek Rolników planuje przejazd ciągników do siedziby partii w Berlinie. Ponadto rolnicy uważają za konieczne zorganizowane konferencji prasowych oraz przekonanie posłów Bundestagu do głosowania przeciwko planom ograniczenia emisji oleju napędowego dla rolników. Jednak jak wynika z informacji przekazanych niemieckim dziennikarzom przez członków stowarzyszenia, wiara rolników w skuteczność protestów polegających na blokadach autostrad jest coraz mniejsza. Z protestów nie zamierzają również rezygnować rolnicy z Saksonii-Anhalt.

Rolnicy z Dolnej Saksonii zapraszają na ogólnoniemiecki protest

Rolnicy z Dolnej Saksonii zachęcają pozostałych gospodarzy do wzięcia udziału w ogólnoniemieckim proteście, który odbędzie się 26 stycznia br. Demonstracja ma polegać na ustawieniu traktorów na trasach wrażliwych na ruch drogowy oraz dobrze widocznych punkt ach Dolnej Saksonii, np. mostach autostradowych. Początek i koniec protestu zostanie wyznaczony przez ramy czasowe, by utrudnienia w ruchu nie trwały zbyt długo. Akcja odbędzie się pod hasłem: „Dzień pomostu”. Organizatorzy nadmieniają, że jest to działanie zgłoszone lokalnym władzom.

– Nie chodzi o blokowanie. „Termin „Dzień Pomostu” także jasno pokazuje, że nie dotarliśmy jeszcze do końca naszych wieców. Proces legislacyjny dotyczący budżetu federalnego na 2024 rok przejdzie przez Bundestag w przyszłym tygodniu i ma zostać uchwalony przez Bundesrat 2 lutego. Do tego czasu mamy czas, abyśmy nadal wspierali nasze żądanie stopniowego wycofywania dopłat do rolniczego oleju napędowego – mówiła w rozmowie z niemieckim TAP prezes władz wiejskich dr hab. Holger Hennies

Czuwanie rolników w kraju Saary

Na sytuacje rolnictwa w Niemczech nie pozostaje obojętne Stowarzyszenie Rolników Kraju Saary, którzy zapowiadają, że 26 stycznia br. będą czuwali przed biurami członków Bundestagu z kraju Saary, np. w St. Wendel, Saarbrücken i Ottweiler

Bieżący tydzień protestów rolników odbywał się pod hasłem „Rozmowy”. Celem było nawiązanie dialogu z parlamentarzystami Kraju Saary, aby uzyskać ich poparcie dla planu rolników.

Polscy rolnicy również doprowadzili do protestu, który objął cały kraj ZOBACZ RELACJĘ.

Równolegle z rolnikami z Polski i Niemiec protestują również farmerzy z Francji, Włoch i Litwy. 

image
STRAJK ROLNIKÓW

Potężne protesty rolników we Francji i Włoszech. Ciągniki zablokowały tunele i autostrady

image
Protest rolników

Potężne protesty rolników na Litwie

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: TopAgrar.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 21:47