Rolnicy nie mogą zbierać zboża przez ASF. Absurd u naszego sąsiadaJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorASF U ŚWIŃ

Rolnicy nie mogą zbierać zboża przez ASF. Absurd u naszego sąsiada

03.07.2024., 12:00h
Niemieccy rolnicy muszą zachowywać rygorystyczne środki ostrożności w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu ASF, przez co mają problemy z przeprowadzeniem żniw. Dlaczego?

ASF 2024

Początek czerwca br. nie był szczęśliwy dla hodowców trzody chlewnej, do których stad powrócił wirus Afrykańskiego Pomoru Świń. Na przestrzeni miesiąca w Polsce wykryto już 12 ognisk wirusa w stadach świń i żadnego ogniska u dzików.

W odwrotnej sytuacji znaleźli się jednak rolnicy z niemieckiego kraju związkowego Hesja, w którym ASF nie został wykryty u żadnej ze świń domowych, jednak zidentyfikowano go w siedmiu tuszach dzików. Jak informuje niemiecki portal agrarheute.com, tamtejsi rolnicy prowadzący gospodarstwa znajdujące się w strefie ograniczeń, zostali zobowiązani do przestrzegania rygorystycznych ograniczeń i przestrzegania formalności.

ASF: jakie obostrzenia wprowadzono w Hesji?

W jednym z niemieckich gospodarstw znajdujących się w promieniu 15 km rolnikowi zabroniono przeprowadzania domowego uboju świń, transportowania świń i sprzedawania z nich mięsa. Ponadto objęły go restrykcje dotyczące przeprowadzania żniw.

Żniwa na obszarach ASF w Hesji

Nerwy rolników z Hesji sięgają zenitu po wiadomości dotyczącej restrykcji, których muszą przestrzegać, by bezpiecznie przeprowadzić żniwa. Aktualnie większość z nich uczestniczy w spotkaniach kryzysowych i rozmowach telefonicznych. Okazuje się, że w celu przeprowadzenia żniw rolnicy z Hesji muszą wystąpić o specjalne zezwolenie na trzy dni przed planowanymi zbiorami lub koszeniem, a pracować na swoich polach mogą wyłącznie mechanicznie za zgodą odpowiedzialnych okręgów.

By do tego jednak doszło, muszą wcześniej odbywać loty dronami nad swoimi polami, lokalizując martwe dziki. W przypadku nieodnalezienia padłego zwierzęcia zbiór zbóż musi odbyć się tego samego dnia, w którym został odbyty lot.

Jakich prac polowych nie mogą wykonywać rolnicy z Hesji?

Jak się okazuje, trudności w przeprowadzeniu żniw w Hesji to tylko początek „góry lodowej”. Rolników z tego regionu Niemiec objęto również ograniczeniami w uprawie gruntów, takimi jak:

 • zakaz mechanicznej uprawy i zbioru do odwołania; wyjątkiem są uprawy winorośli i uprawy specjalne oraz kukurydza do 1 m wysokości; celem jest zapobieganie rozproszeniu się dzików; specjalne zezwolenia są dostępne na żądanie i niezbędne ze względu na rozpoczęte zbiory zbóż,
 • zakaz używania trawy, siana i słomy uzyskanych w strefie zakażonej jako paszy, ściółki i materiału do ćwiczeń dla świń; wyjątek stanowi sytuacja, w której materiał ten był przechowywany w bezpieczny sposób i chroniony przed dzikami przez co najmniej sześć miesięcy lub poddawany obróbce cieplnej w temperaturze co najmniej 70°C przez co najmniej 30 minut,
 • nakaz zabezpieczenia ziarna przed dzikami i przechowywania go przez co najmniej 30 dni przed użyciem w chlewie; specjalny okres przechowywania nie obowiązuje, jeżeli materiał nie jest wykorzystywany w chlewie.

Jakie środki dot. świń wprowadzono w strefie ograniczeń ASF w Hesji?

Wymogi, których muszą przestrzegać rolnicy z Hesji w celu uniknięcia ASF, są bardzo rygorystyczne i brzmią w następujący sposób:

 • przy wejściach i wyjściach z każdej fermy trzody chlewnej należy zainstalować urządzenia do dezynfekcji rąk i obuwia,
 • hodowcy trzody chlewnej muszą informować lekarzy weterynarii o liczbie trzymanych świń oraz o liczbie świń, które padły lub zachorowały,
 • świnie, u których nie można wykluczyć podejrzenia ASF, należy poddać badaniom wirusologicznym w państwowym laboratorium w Hesji,
 • świń nie można poddawać ubojowi ani transportowi; należy wcześniej pobrać i zbadać próbki krwi; jeżeli wyniki będą negatywne i w ciągu 14 dni żadna świnia nie zachoruje, można wyznaczyć termin uboju,
 • świń nie można prowadzać po drogach prywatnych ani publicznych,
 • produktów pochodzących od świń trzymanych w strefie ograniczeń nie można transportować do krajów trzecich ani innych Państw Członkowskich; wyjątki muszą zostać zatwierdzone,
 • świnie nie mogą uczestniczyć w aukcjach, targach itp.,
 • cały sprzęt i przedmioty, a także ściółka i pasza, które mają kontakt ze świniami, muszą być przechowywane w miejscu niedostępnym dla dzików; materiał paszowy i ściółkowy stosowany dla świń musi mieć co najmniej sześć miesięcy.

Przeczytaj również:

image
Higiena w chlewni

Bioasekuracja: nie odpuszczaj nawet lekarzowi weterynarii!

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: agrarheute.com, topagrar.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 21:47