Rolnicy szturmują prom z ministrem! Protest przeciwko likwidacji dopłat do paliwa rolniczegoCanva/screeny z filmów z Facebooka
StoryEditorRolnikom puściły nerwy

Rolnicy szturmują prom z ministrem! Protest przeciwko likwidacji dopłat do paliwa rolniczego

05.01.2024., 11:14h
Niemieccy rolnicy zablokowali w porcie w Szlezwiku-Holsztynie prom z wicekanclerzem. Doszło do przepychanek, a policja użyła gazu pieprzowego. Farmerzy zaprotestowali w ten sposób przeciwko likwidacji dopłat do paliwa rolniczego i zniesieniu ulg podatkowych. Na następny tydzień planują gigantyczne blokady dróg w całym kraju.

Wśród niemieckich rolników narasta ogromny bunt. Tamtejszy rząd chce im zabrać 1 mld euro dopłat do paliwa i ulg podatkowych. Dlatego między 8 a 15 stycznia w całym kraju po raz kolejny mają się odbyć protesty i blokady rolnicze. Ale wściekli farmerzy już teraz dają upust swojej złości - w wielu miastach wyjechali na drogi ciągnikami. I nie są to pojedyncze traktory, ale po 800, 900, a nawet 1000 w jednym miejscu. 

Wściekli rolnicy zablokowali wicekanclerza Niemiec

Jednak rolnicy blokują nie tylko drogi. Wczoraj grupa ok. 100 farmerów uniemożliwiła wicekanclerzowi i ministrowi gospodarki Niemiec Robertowi Habeckowi opuszczenie promu w Szlezwiku-Holsztynie, blokując traktorami i innym sprzętem rolniczym molo w Schlüttsiel. Interweniowała policja, która użyła gazu pieprzowego, a Habeck musiał wrócić z powrotem do Hallig Hooge.

Prezes Niemieckiego Związku Rolników potępił blokadę

Protest skrytykował rząd federalny oraz politycy Zielonych, FDP i CDU. Rzecznik rządu Steffen Hebestreit określił blokowanie przybycia Habecka na molo jako haniebne. 

-To jest haniebne i narusza zasady demokratycznego współistnienia – napisał rzecznik na platformie X.

Także prezes Niemieckiego Związku Rolników Joachim Rukwied dystansuje się od blokady promu.

- Tego rodzaju blokady są nie do przyjęcia. Jesteśmy stowarzyszeniem, które stoi na straży praktyk demokratycznych. Niedopuszczalne są ataki osobiste, obelgi, groźby, przymus lub przemoc. Mimo całego naszego niezadowolenia, oczywiście szanujemy prywatność polityków - powiedział. 

Również niemiecki bloger rolniczy Bernhard Barkmann uważa, że pomimo złości rolników na rząd federalny, blokada promu była jednak przekroczeniem granic przez rolników i nie można jej powtórzyć.

Rolnicy w Niemczech protestują od kilku tygodni 

Przypomnijmy. W Niemczech od połowy grudnia trwają rolnicze protesty po decyzji rządu o likwidacji zwrotu akcyzy za olej napędowy i zniesieniu ulg podatkowych od maszyn rolniczych. Zniesienie podatku może skutkować dodatkowymi opłatami w wysokości do 1000 euro za ciągnik rocznie, a obniżenie zwrotu może spowodować stratę ok. 3500 euro.

image
Protesty rolników w Niemczech

Fala oburzenia rolników sięga zenitu. Po Nowym Roku gigantyczne blokady dróg w Niemczech

oprac. Kamila Szałaj, źródło: topagrar.com, topagrar.pl, Welt, WIWO​

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 05:26