
Rolnicy przeciwni cięciom w unijnym budżecie rolnym
We wtorek, 20 maja, rolnicy z całej Europy protestowali w Brukseli przeciwko planom cięć w unijnym budżecie rolnym po 2027 roku. Czego się obawiają? Głownie tego, że będą cięcia w funduszach przeznaczonych na rolnictwo. Środki te miałyby zostać częściowo przekierowane na inne cele, jak zbrojenie się UE.
Jeden fundusz zamiast kilku?
Bruksela rozważa połączenie budżetu rolnego z innymi funduszami, tworząc jeden duży mechanizm finansowy. Taki zabieg miałby zapewnić większą elastyczność państwom członkowskim w zarządzaniu środkami. Jednak zdaniem rolników grozi to poważnym osłabieniem rolnictwa i likwidacją gospodarstw.
Rolnicy ostrzegają: polityka rolna może się rozpaść jak domek z kart
Protest zorganizowały organizacje: Copa i Cogeca, Fédération Wallonne de l‘Agriculture (FWA) i holenderski Boerenbond. Demonstranci domagali się utrzymania dwóch filarów WPR oraz zapewnienia, że budżet rolny pozostanie nienaruszony.
– Nie może być tak, że budżet rolny zostanie podzielony między różne grupy interesu. Te środki muszą pozostać wyłącznie dla rolników, którzy codziennie pracują na rzecz naszej żywności – mówił Jo Brouns, flamandzki minister rolnictwa. – Silny budżet rolny to podstawa odpornej Europy.
Na scenie ustawionej w centrum Brukseli rolnicy wyświetlili wymowne hasła. Kulminacją akcji było przywrócenie symbolicznego „domku z kart” z napisem: Brak budżetu, brak WPR, brak rolników, brak bezpieczeństwa (ang. No Budget, No CAP, No Farmers, No Security).
- To nie hasła, tylko realne ryzyko, którego musimy uniknąć! Rozumiemy, że UE ma dziś ważne priorytety strategiczne, ale jest dla nas również jasne, że nasze wspólne bezpieczeństwo opiera się na podstawowym filarze – bezpieczeństwie żywnościowym. Dlatego domagamy się wyodrębnionej i chronionej linii budżetowej dla WPR oraz budżetu uwzględniającego inflację w kolejnych wieloletnich ramach finansowych – podkreślił Lennart Nilson, przewodniczący Cogeca.
Sekretarz generalny Copa i Cogeca, Elli Tsiforou, ostrzegał, że jeśli zlikwidowany zostanie drugi filar WPR europejska polityka rolna może się „rozpaść jak domek z kart”.
Szefowa KE: większa elastyczność budżetowa
Przypomnijmy. Podczas dorocznej konferencji budżetowej Komisji Europejskiej przewodnicząca Ursula von der Leyen zapowiedziała, że kolejne ramy finansowe UE będą bardziej elastyczne. Zapewniła jednocześnie, że polityka spójności oraz WPR pozostaną „centralnym elementem” nowego budżetu. Dodała jednak, że oba obszary muszą zostać „zmodernizowane i lepiej dostosowane do dzisiejszych wyzwań”. Konkretów dotyczących rolnictwa nadal jednak nie podała.
Kamila Szałaj, Maria Khamiuk