Posiedzenie prezydium Copa-CogecaJustyna Czupryniak/Canva.archiwum PWR Online
StoryEditorForum Copa-Cogeca

Sikora: czy co roku mamy organizować protesty? Trzeba trwale zlikwidować GAEC 8

28.02.2024., 11:00h
Podczas posiedzenia Prezydium Copa-Cogeca został poruszony temat zawieszania normy GAEC 8. Zdaniem uczestniczących w spotkaniu polskich ministrów, rolnicy powinni zostać na stałe zwolnieni z jej spełniania, by nie musiało więcej dochodzić do protestów. Co jeszcze mówili?

Sikora zadowolony z decyzji KE

Podczas ostatniego posiedzenia Prezydium Copa-Cogeca doszło do spotkania z komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim, który poinformował przedstawicieli organizacji rolniczych o ostatnich decyzjach Komisji Europejskiej.

– Z zadowoleniem przyjęliśmy informację o formalnym wycofaniu się KE z pomysłu rozporządzenia o zrównoważonym stosowaniu środków ochrony roślin. Od wielu miesięcy eksperci FBZPR zwracali w kraju i w Brukseli uwagę, że wprowadzenia takich rozwiązań jest nieracjonalne i nieuzasadnione naukowo. Mamy nadzieję, że po wyborach do Parlamentu Europejskiego nikomu nie przyjdzie już do głowy wracać do rozwiązań, które ograniczają wysokość produkcji rolniczej w UE – mówił po posiedzeniu Marian Sikora przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Zmiana GAEC 8 na stałe?

Komisarz Wojciechowski przedstawił także decyzję dotyczące GAEC 8, która zobowiązywała rolników do przeznaczenia 4% powierzchni gruntów na cele nieprodukcyjne. Teraz do spełnienia tej normy warunkowości wystarczy, że rolnik na części swojego gospodarstwa będzie uprawiał rośliny wiążące azot (takie jak soczewica czy groch) i/lub międzyplony.

– Taka derogacja jest oczywiście krokiem w dobrym kierunku. Pytanie czy teraz co roku mamy organizować protesty, żeby Komisja Europejska się opamiętała? Ten przepis trzeba trwale zmienić, a nie zawieszać jego wykonanie raz na rok – tłumaczył M. Sikora z FBZPR.

Konieczne są także zmiany w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law).

– Nie może być tak, że rolnicy, którzy osuszyli torfowiska muszą je teraz zalewać. To kolejny pomysł, który doprowadzi do ograniczenia produkcji rolnej i osłabi niezależność żywnościową UE. Takie rozwiązanie musi być dobrowolne i sfinansowane przez UE – przekonywał Marian Sikora.

Trzeba wstrzymać import żywności z Ukrainy i wzmocnić kontrolę granic

Podczas spotkania z komisarzem Wojciechowskim organizacje rolników ponownie podniosły problem niekontrolowanego napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy. Ich zdaniem zaproponowane przez KE ograniczenia są niewystarczające. Niezbędne jest opracowanie takich rozwiązań, które w rzeczywistości będą chronić polskich producentów zbóż, cukru, drobiu i jaj. Dlatego kontyngenty wwozu tych towarów z Ukrainy do UE powinny być naliczane, biorąc pod uwagę wielkość importu z lat 2021-2022. A nie jak chce Bruksela w lat 2022-2023 r. Należy także wzmocnić infrastrukturę, która wspomoże tranzyt ukraińskich towarów poza granicę Unii Europejskiej.

Podczas posiedzenia Prezydiów Copa-Cogeca podniesiono także temat możliwości wsparcia finansowego przez Komisję Europejską  polskich służb granicznych, które borykają się problemem z kontrolą ukraińskich towarów. Z informacji Brukseli wynika, że polski rząd nie wystąpił jeszcze z takim wnioskiem. 

image
TARGI ROLNICZE

Jesteś producentem mleka? Musisz przyjechać na Forum Mleko pod Łomżą

Zapisz się na FORUM MLEKO TUTAJ

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. kwiecień 2024 13:34