Timmermans: rolnicy nie potrzebują więcej pieniędzy, aby przejść na Zielony ŁadFacebook/Timmermans
StoryEditorWPR 2021-2027

Timmermans: rolnicy nie potrzebują więcej pieniędzy, aby przejść na Zielony Ład

18.07.2023., 10:00h
Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej twierdził, że rolnicy nie potrzebują więcej pieniędzy, aby sprostać wymogom Zielonego Ładu. W jego opinii, wystarczy odpowiednio zagospodarować środki na rolnictwo z obecnej WPR. Ale komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski uważa, że bez dodatkowych funduszy rolnikom nie tylkoe nie uda się przejść na Zielony Ład, ale też nie poradzą sobie szybko z inflacją. Ile pieniędzy potrzebuje nasze rolnictwo?

Czy pieniądze z WPR są wydawane we właściwy sposób?

Timmermans w wywiadzie, którego udzielił portalowi Euractive, stwierdził, że budżet dopłat rolnych UE w kolejnym okresie nie będzie wymagał zwiększenia, choć nie da się nie słyszeć wołań o jego podwyższenie. Jak przyznał wiceprzewodniczący, obecne fundusze przeznaczone na ten cel wynoszą 387 mld euro i jego zdaniem nie są wydawane we właściwy sposób. Timmermans miał najwięcej uwag do Wspólnej Polityki Rolnej UE, która jest obecnie największym programem dopłat rolnych na świecie, a przeznaczone na jej realizację fundusze stanowią 1/3 budżetu UE.

Czy dołożenie do budżetu WPR jest konieczne?

Timmermans podkreślił również, że jeżeli politycy odpowiedzą sobie na pytanie, czy w odpowiedni sposób rozdysponowują pieniądze z WPR, problem zostanie rozwiązany. Zdaniem polityka ważne jest to, by rozpocząć dyskusje na temat możliwości wykorzystania innych struktur finansowania w celu uzupełnienia WPR, a nie naciskać na zwiększanie środków przeznaczonych na dopłaty w tym działaniu.

Czy rolnikom wystarczy pieniędzy z dopłat, by przejść na Zielony Ład?

W stworzonym na lata 2021-2027 programie najbardziej istotną i najszerzej komentowaną praktyką jest przejście na bardziej ekologiczną oraz zrównoważoną produkcję, którą opisuje strategia "od pola do stołu". Jak się okazuje, budżet przeznaczony na jej realizację w ostatnim czasie został silnie nadwyrężony. Na zwiększenie wydatków miała wpływ nieustannie rosnąca inflacja, która w niektórych państwach wzrosłą nawet o 10%. Na spotęgowanie kosztów miały również wpływa rosnące ceny pasz i nawozów, co miało związek ze zbrojnym atakiem Rosji na Ukrainę.

Wojciechowski jest za zwiększeniem budżetu WPR

Przeciwne zdanie do Timmermansa ma polski komisarz ds. rolnictwa UE, Janusz Wojciechowski, który uważa, że pula środków przeznaczona na realizację WPR powinna zostać zwiększona w kolejnym okresie finansowania.

Czy państwa członkowskie UE będą chciały wydać więcej pieniędzy na rolnictwo?

Timmermans przyznał również, że nie sądzi, by państwa członkowskie UE opowiadały się za wydaniem większej puli środków na rolnictwo, gdyż muszą myśleć o odbudowie Ukrainy, która będzie bardzo kosztowna. Zdaniem wiceprzewodniczącego wydanie jeszcze większej ilości pieniędzy na rolnictwo byłoby egoistyczne.

Timmermans ma nadzieję na porozumienie z rolnikami

Zdaniem Timmermansa istnieje możliwość przekonania rolników do współdziałania i prowadzenia produkcji rolnej zgodnie z naturą. Polityk sądzi, że rolnicy są skłonni do rozmów, które powinny być z nimi prowadzone w celu zmiany ich postępowania.

Timmermans ma nadzieję na ewolucję rolnictwa

Timmermans zapytany o to, czy obecna struktura instytucjonalna jest w stanie wynegocjować kolejną reformę WPR w kontekście zrównoważonych celów UE, stwierdził, że negatywne myślenie członków KE ulega zmianie i jest coraz mniejsze, co zwiększa szanse na rozwój i wspólny dialog. Zdaniem polityka osiągnięcie postępu mogłoby być o wiele szybsze, jednak do przyspieszenia procesu restrukturyzacji konieczne jest stworzenie odpowiedniego planu. Nadzieję w Timmermansie przywracają młodzi rolnicy, którzy dopiero poznają założenia polityki i są skłonni do współpracy, stawiając jednocześnie na ewolucję rolnictwa.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: Euractiv.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. listopad 2023 16:28