UE zaostrzy prawo o transporcie zwierząt. Wzrost kosztów dla rolnikaJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorTransport zwierząt

UE zaostrzy prawo o transporcie zwierząt. Wzrost kosztów dla rolnika

08.05.2024., 09:30h
UE chce zaostrzyć przepisy o transporcie zwierząt. Planowane jest m.in. zwiększenie powierzchni w przewozie krów i zakaz transportu cieląt poniżej 5 tygodnia życia. A to oznacza duży wzrost kosztów dla rolnika.

Sprawy dotyczące transportu zwierząt są obecnie uregulowane przepisami rozporządzenia z 2004 r. oraz ustawy z sierpnia 1997 r.  zwierząt. Na początku grudnia 2023 r. Komisja Europejska opublikowała propozycję nowego rozporządzenia dotyczącego ochrony zwierząt podczas transportu. Jest to jeden z elementów realizacji przez Komisję Europejską przeglądu przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt w ramach strategii „Od pola do stołu”.

KE zaostrzy prawo o transporcie zwierząt

Najważniejsze zmiany względem obowiązującego rozporządzenia obejmują:

  • ograniczenie czasu transportu i więcej przerw na odpoczynek,
  • zwiększenie dostępnej przestrzeni,
  • poprawa warunków wywozu zwierząt poza UE,
  • określnie dopuszczalnych temperatur podczas transportu chroniących zwierzęta przed ekstremalnymi temperaturami (zarówno wysokimi, jak i niskimi),
  • wprowadzenie specjalnych przepisów dotyczących zwierząt wrażliwych, takich jak zwierzęta w ciąży, kury nioski po zakończeniu cyklu produkcyjnego i cielęta nieodsadzone od matki,
  • planuje się maksymalne wykorzystanie narzędzi cyfrowych w celu zmniejszenia obciążeń administracyjnych i ułatwienia egzekwowania przepisów transportowych.

Zgodnie z proponowanymi przepisami podmioty gospodarcze będą miały 5 lat na dostosowanie się do niektórych nowych środków wymagających długoterminowego planowania i inwestycji. Niektóre firmy transportowe będą musiały zatem zmienić pojazdy lub dokonać w nich modernizacji, aby zapewnić więcej miejsca w przeliczeniu na zwierzę.

Nowe zasady transportu zwierząt. Jakie jest stanowisko rządu?

Rząd podzielił opinię na temat konieczności zapewnienia lepszego dobrostanu zwierząt w transporcie oraz ściślejszego powiązania wymogów dotyczących dobrostanu zwierząt z najnowszymi dowodami naukowymi.

– Niemniej Rząd RP wskazał, że niektóre przepisy projektu rozporządzenia wydają się być zbyt ambitne lub trudne w stosowaniu i w egzekwowaniu i z tego względu konieczne są dalsze prace nad tym rozporządzeniem w celu wypracowania optymalnych dla wszystkich państw członkowskich rozwiązań – napisał w informacji przesłanej do Sejmu wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak.

W szczególności rząd wyraził obawę, że wyższe koszty transportu wynikające z wyższych wymagań dla transportu zwierząt zostaną prawdopodobnie przeniesione na rolników, co wpłynie na obniżenie opłacalności produkcji

Rząd obawia się także, czy proponowane zmiany nie doprowadzą do mniejszej dostępności cenowej produktów pochodzenia zwierzęcego dla konsumentów oraz nie wpłyną negatywnie na rynek pod kątem wolności prowadzenia działalności gospodarczej.

Rolnicy: przepisy są oderwane od rzeczywistości

Przedstawiciele sektora mięsa wołowego zwrócili uwagę, że Komisja Europejska proponuje w szczegółowej części przepisów wprowadzić zakaz transportu cieląt poniżej 5 tygodnia życia.

- To powoduje, że rolnicy będą musieli znaleźć dodatkowe miejsca, żeby te cielęta utrzymywać do 5 tygodni. A tych miejsc nie mają bo mają określoną powierzchnię swoich obór. Trzeba będzie więc szukać środków na modernizację tych gospodarstw, na nowe inwestycje – mówił Jacek Zarzecki Prezes Polskiego Związku Producentów i Hodowców Bydła Mięsnego. Dodał, że przepisy są oderwane od rzeczywistości i nie mają uzasadnienia ekonomicznego.

Zwiększenie powierzchni w transporcie krów kosztowne i ryzykowne

Z kolei przedstawiciele producentów mleka zwrócili uwagę, że w unijnym projekcie proponuje się zwiększenie powierzchni dla przewożonych krów o 30 proc.

– Oznacza to, że do przewozu będzie potrzeba znacznie więcej pojazdów i będzie to wymagać znacznie więcej czasu. Mniej zwierząt w części ładownej pojazdu może także skutkować ich przeziębieniem, a ciężko jest utrzymać stała temperaturę we wszystkich częściach pojazdu. Z kolei w trakcie hamowania zbyt duża przestrzeń między zwierzętami może zwiększyć ryzyko złamania kończyn - dodał Michał Kortyko z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 10:13