Akcesja Ukrainy do UEJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorAkcesja Ukrainy do UE

Wejście Ukrainy do UE właśnie się rozpoczęło. „Dostaną 3 razy więcej dopłat niż polscy rolnicy”

15.12.2023., 12:40h
Podczas szczytu Rady Europejskiej została podjęta decyzja o tym, że Unia Europejska wkrótce rozpocznie rozmowy akcesyjne z Ukrainą. Co to oznacza dla polskich rolników i czy jest się czego bać?

Zełenski cieszy się ze zgody UE na rozmowy akcesyjne

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował za pośrednictwem portalu X o tym, że państwa członkowskie UE wyraziły zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych, dzięki którym przyłączenie tego państwa do związku będzie możliwe. Jak podkreślił prezydent, jest to historyczny moment, stanowiący dowód na to, że Ukraińcy wciąż wierzą w odzyskanie wolności.

– Rada Europejska podjęła decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią. Dziękuję wszystkim, którzy pracowali, by to się mogło wydarzyć i wszystkim, którzy pomagali. Dzisiaj gratuluję każdemu Ukraińcowi – przekazał wiadomość Zełenski.

Premier Węgier przeciwny rozmowom akcesyjnym z Ukrainą

Jak poinformował portal Euractive.pl, w trakcie rady, podczas której zapadła decyzja o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą, swój sprzeciw wyraził premier Węgier Viktor Orban. Negatywna postawa polityka i brak jego zgody na rozmowy były potwierdzeniem wcześniej składanych przez niego zapowiedzi, w związku z czym opuścił salę przed rozpoczęciem głosowania, gdyż nie chciał uczestniczyć w podejmowaniu złych decyzji, ale nie zablokował głosowania.

Węgry nie zgadzają się na wejście Ukrainy do UE

Z wywiadu, którego premier Węgier udzielił Radiu Kossuth, wynika, że polityk przez 8 godz. starał się wyprzeć pomysł zezwolenia przez pozostałe państwa członkowskie na rozmowy akcesyjne z Ukrainą, jednak z marnym skutkiem. Jak stwierdził Orban, Węgry nie akceptują konsekwencji finansowych, z którymi będzie wiązało się przyłączenie Ukrainy do UE. Polityk zaznaczył również, że jeśli Ukraińscy politycy będą chcieli wnieść poprawki do budżetu na dodatkową pomoc dla swojego państwa, wówczas Węgrom powinny zostać wypłacone wszystkie należne fundusze. Chodzi o toczące się po wyjściu Orbana z sali rozmowy na temat przyznania Ukrainie 50 mld euro na wsparcie gospodarki.

Z którymi państwami UE rozpocznie rozmowy akcesyjne?

Decyzja UE o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych nie dotyczyła wyłącznie Ukrainy. Jak się okazało, negocjacje będą prowadzone także z Mołdawią oraz Bośnią i Hercegowiną. Ponadto UE podejmie dyskusje w sprawie przyznania Gruzji statusu państwa kandydującego.

Ursula von der Leyen: „To strategiczna decyzja”

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen jest optymistycznie nastawiona do tego, by Ukraina weszła do UE i uważa, że wyrażenie zgody na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą, to historyczna chwila.

– To strategiczna decyzja i dzień, który na zawsze przejdzie do historii naszej Unii. Jestem dumna, że dotrzymaliśmy obietnicy i zachwycona naszymi partnerami – powiedziała przewodnicząca KE.

Jak wejście Ukrainy do UE wpłynie na polską gospodarkę?

Kwestia wejścia Ukrainy do UE jest szeroko komentowana w polskim sejmie. Podczas zaprzysiężenia nowego rządu temat akcesji podjął nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Jak wynika z treści wystąpienia polityka, zbyt pospieszne zezwolenie Ukrainie na dostęp do rynku może okazać się zabójcze dla polskiego rolnictwa.

– Całkowite i szybkie otwarcie rynku dla Ukrainy byłoby zabójcze dla wielu gospodarstw w Polsce, gdyż polskie rolnictwo wobec skali i możliwości produkcji rolnej w Ukrainie nie jest przygotowane, aby wytrzymać taką konkurencję – stwierdził Siekierski.

Ile pieniędzy trafi do Ukrainy z WPR?

Jak wynika z raportu Instytutu Gospodarski Niemieckiej, który został opisany w artykule pt. „Aż 90 mld euro pójdzie na ukraińskie rolnictwo. Ile trafi do rolników, a ile do agroholdingów?” po wejściu Ukrainy do UE tamtejsi rolnicy otrzymają łącznie nawet 90 mld euro na dotacje rolne. Jest to suma prawie trzykrotnie większa o tej, którą otrzymała Polska (31 mld euro) lub Rumunia (21 mld euro).

Gigantyczne agroholdingi korzystają z pomocy UE

Kwestia akcesji Ukrainy do UE została również poruszona podczas Forum Rolników TopAgrar. W trakcie dyskusji polski komisarz ds. UE Janusz Wojciechowski zapewnił o tym, że przedstawił Komisji Europejskiej trzy warunki, które powinny zostać spełnione, by można było akcesjonować Ukrainę, czyli:

  • Capping – redukcja płatności dla dużych gospodarstw. Unijne fundusze mają trafić do agroholdingów,
  • zachowanie klauzul bezpieczeństwa, które pozwolą zareagować w sytuacji, gdyby przywóz jakichkolwiek towarów z Ukrainy do UE był nadmierny.
  • wprowadzenie odpowiednio długich okresów przejściowych, by akcesja nie stała się szokiem dla rolników z pozostałych państw członkowskich.

image
Akcesja Ukrainy do UE

Niemieccy rolnicy: "przystąpienie Ukrainy do UE oznacza śmierć rodzinnych gospodarstw"

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: Euractive.pl, Wiadomości. Dziennik.pl, MRiRW, „Tygodnik Poradnik Rolniczy”

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 01:32