StoryEditorWiadomości rolnicze

Rolnicy nie dostaną na czas dopłat bezpośrednich? Urzędnicy ARiMR ostrzegają

03.11.2022., 17:11h
Pracownicy ARiMR domagają się podwyżek. Ostrzegają, że jeśli rząd nie spełni ich postulatów, zagrożona będzie terminowa wypłata dopłat bezpośrednich i innych dotacji.

Związki zawodowe w ARiMR już od półtora roku domagają się podwyżek rzędu 2 tys. zł brutto. Od tego czasu są w sporze zbiorowym z pracodawcą. Jak na razie udało im się wywalczyć jedynie wzrost płac o 700 zł. Ale to zaledwie 1/3 wysokości postulatu. Urzędnicy podkreślają, że gdyby nie te środki to wielu pracowników nie miałoby za co dojeżdżać od marca 2021 roku do pracy.

- Niestety do dziś nie udało się zakończyć sporu zbiorowego głównie z powodu niespełnienia żądań płacowych. Inflacja w roku 2021 wyniosła już 5,1 proc. a w roku 2022 wynosi już ponad 17 proc. To powoduje, że nawet całkowita realizacja postulatów nie zlikwiduje problemów z wynagrodzeniami w ARiMR – czytamy stanowisku NSZZ „Solidarność” Pracowników ARiMR w sprawie budżetu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na rok 2023.

Obecnie średnie wynagrodzenie pracownika ARiMR wynosi 4 818 zł brutto. A według GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sferze budżetowej to 7 148,41 zł. Pracownik Agencji zarabia więc 66 proc. średniego wynagrodzenia, czyli o 2 330 zł mniej. Ale w rzeczywistości sytuacja jest jeszcze gorsza, bo aż 70 proc. pracowników w ARiMR zarabia poniżej średniej na swoim stanowisku pracy. Mediana wynagrodzeń w Agencji jest niższa od średniej i wynosi 4 656 zł.

Rok temu, 4 listopada 2021 roku pracownicy ARiMR i KRUS protestowali pod siedzibą ministerstwa rolnictwa i domagali się podwyżek

Niewykluczone opóźnienia w wypłacie dopłat bezpośrednich 

Związki zawodowe podkreślają, że ARiMR jest największą agencją płatniczą w Unii Europejskiej. W roku 2021 pracownicy Agencji wypłacili 25,8 mld zł pomocy finansowej dla Polskiej Wsi. Pracownik ARiMR obsługuje średnio wnioski o wartości 2,24 mln zł, za mniej niż  58 000 zł brutto rocznie.

- Jednocześnie od lat wzrasta liczba programów, które obsługuje Agencja. Dzieje się tak bez wzrostu etatyzacji. Pracownicy wykonują więc coraz większą pracę. Zauważamy też liczne odejścia doświadczonych pracowników. Wszystko to może spowodować opóźnienia wypłaty środków. Pracujemy w warunkach ciągłych zmian przepisów. Przekłada się to na niejasne procedury oraz problemy z aplikacjami. Pracujemy pod ciągłą presją czasu wypłaty 100% płatności w ustawowym terminie, często przed terminem – napisało do posłów NSZZ „Solidarność” Pracowników ARiMR

Pracownicy ARiMR oczekują zwiększenia budżetu płacowego o 150 mln zł

Zdaniem związkowców jedyną możliwością zakończenia sporu zbiorowego i częściowego zapobieżenia odchodzeniu pracowników jest zwiększenie budżetu wynagrodzeń ARiMR na rok 2023 o dodatkowe 150 mln zł. Umożliwi to podwyższenie wynagrodzeń średnio o 800 zł brutto na osobę.

wk, fot. główne: envato.com
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 16:14