StoryEditorProtest rolników

Rolniczka przed sądem. Oskarżono ją o organizację protestu rolników

10.07.2021., 19:07h
Ewa Szydłowską, rolniczka spod Łosic stanęła przed sądem. Została oskarżona o to, że rzekomo zorganizowało nielegalny protest rolników przeciwko Piątce dla zwierząt. – Zamiast pracować w gospodarstwach musimy tracić czas na takie bezpodstawne oskarżenia – mówi. Rolniczkę przed sądem wspierali inni rolnicy , w tym działacze AgroUnii.

Rolniczka oskarżona o organizacje nielegalnego protestu rolników

W piątek 9 lipca 2021 r. przed Sądem Rejonowym w Siedlcach odbyła się rolnicza pikieta. Przedstawiciele Agrounii i OPZZRiOR wspierali Ewę Szydłowską, rolniczkę i działaczkę z powiatu łosickiego, która stanęła przed sądem oskarżona o zorganizowanie nielegalnego  protestu rolniczego.

– 21 października 2020 roku, wspólnie z innymi rolnikami przyłączyłam się do pikiety zorganizowanej na DK 2 w Międzyrzecu Podlaskim. Jakiś czas po tym zostałam zaproszona na Komisariat Policji w Łosicach. Na miejscu okazało się, że jestem oskarżona o zorganizowanie protestu. Jestem niewinna. W związku z tym nie mogłam przyjąć mandatu i sprawa trafiła na wokandę. Uważam, że jest to sprawa polityczna, gdyż staję po stronie rolników, nie wstydzę się tego, popieram organizacje i związki, które bronią rolników – powiedziała Ewa Szydłowska.

Ewa Szydłowska uważa, że dziwne jest to, że spośród wielu protestujących w Międzyrzecu Podlaskim rolników, to właśnie ona została oskarżona za zorganizowanie demonstracji.

Ewa Szydłowska: oskarżenia są bezpodstawne

– W ogóle ta dzisiejsza rozprawa nie powinna mieć miejsca, ponieważ protest był zgłoszony i przeprowadzony legalnie. Zamiast pracować w gospodarstwach musimy tracić czas na takie bezpodstawne oskarżenia. Pozostawiam to do indywidualnej oceny, ale wygląda na to, że to wszystko zrobione jest po to, żebym nie stawała po stronie rolnictwa. Żebym nie rozmawiała z Michałem Kołodziejczakiem, Sławomirem Izdebskim i innymi rolnikami, którzy chcą tak naprawdę jednego – dbałości o gospodarstwa rodzinne, a szczególnie te hodowlane. Powtórzę to, co mówiłam podczas protestów: nie mogą mieć miejsca takie rzeczy jakie zaproponowano w tzw. „Piątce dla zwierząt”. To był przedwstęp zakazu hodowli przez rolników. Przypomnę tylko, że „Piątka Kaczyńskiego” nie była w żaden sposób konsultowana z rolnikami. Według mnie jest to skandaliczna ustawa. Dziękuję więc wszystkim za okazane tutaj wsparcie – powiedział Ewa Szydłowska.

Podczas rozprawy wyrok nie zapadł, a kolejna odbędzie się 22 września 2021 r.

Józef Nuckowski
Fot. Józef Nuckowski
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 06:04