StoryEditorPolicja

Rolnik chciał kupić ciągnik. Nie ma traktora i stracił niemal 40 tys. złotych

17.03.2022., 10:03h
Nie dajmy się oszukać, robiąc zakupy w sieci. Tak dał się oszukać rolnik z gminy Nowe Piekuty (woj. podlaskie), który chciał okazyjnie kupić ciągnik rolniczy sprowadzony z Wielkiej Brytanii. Na transakcji stracił około 40 tys. zł.

Nowie Piekuty. Rolnik kupił ciągnik w Internecie. Został oszukany

Oszustwo, którego wyjaśnieniem zajmują się policjanci z Wysokiego Mazowieckiego (woj. podlaskie) miało miejsce w minionych dniach. Policjanci zostali o nim powiadomieni w zeszły poniedziałek. Zgłoszenie złożył sapo poszkodowany rolnik, który stracił około 40 tys. zł.

– Zgłaszającym był mieszkaniec gminy Nowe Piekuty, który chciał kupić ciągnik rolniczy z Wielkiej Brytanii. Jak się okazało, mężczyzna wpłacił na konto sprzedającego osiem tysięcy euro. Mieszkaniec powiatu nie otrzymał jednak zakupionego ciągnika rolniczego, ani zwrotu pieniędzy, a kontakt ze sprzedającym „urwał się”. ­ Informuje policja.

Jak ustrzec się przed oszustwami w sieci?

Policja wielokrotnie apelowała do obywateli, aby nie dać się oszukać, robiąc zakupy w sieci. Mimo tych apeli, nagłaśniania sprawy w mediach, nadal zdarzają się przypadki, jak przytoczona wyżej sprawa rolnika.

Jak więc ustrzec się przed utratą pieniędzy za zakup towary po okazyjnej cenie w sieci? Poniżej kilka przydatnych wskazówek.

  • kupując w sieci kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego,
  • zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą, jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć,
  • sprawdzajmy czy sklep, bądź osoba prywatna podaje swój adres i numer telefonu,
  • przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione,
  • pamiętajmy, że mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za wybrany przedmiot, jeśli tylko pojawiły się wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego warto umówić się na "odbiór osobisty" lub wybrać opcje płatności, nawet o parę złotych droższą, ale bezpieczniejszą "za pobraniem", jeżeli nie ma takiej opcji u sprzedającego niech wzbudzi to naszą czujność,
  • nie dajmy się nabrać na „super promocje” – bardzo często niska cena jest tylko „haczykiem” na który oszuści „łowią” swoje ofiary.

Michał Czubak
fot. arch. policja.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2023 21:45