StoryEditorWiadomości rolnicze

Rolnik jechał kombajnem z hederem przez miasto. Hejt i pochwały. "Szanujmy rolników, bo to oni nas karmią!"

19.08.2022., 15:08h
Nietypowy dla siebie widok mieli okazję obserwować mieszkańcy Suwałk. Przez miasto przejechał bowiem kombajn z hederem. Zjawisko to wywołało skrajne reakcje wśród suwałczan. Jakie komentarze pojawiły się pod zdjęciami, przedstawiającymi kombajn na suwalskiej drodze? O czym rolnik musi pamiętać, gdy przejeżdża kombajnem między polami?

Jak internauci ocenili rolnika, który jechał kombajnem przez Suwałki?

W lecie obraz kombajnu, przemieszczającego się między polami, to dla mieszkańców wsi nic dziwnego. Jednak mieszkańcy miast, zwłaszcza tych większych, zwykle nie spodziewają się tak dużej maszyny rolniczej na swoich drogach. Taka niespodzianka spotkała mieszkańców Suwałk, gdzie po ulicy Reja przemieszczał się kombajn. 

Przejazd kombajnu przez Suwałki wywołał skrajne reakcje internautów. Część z nich nie jest zachwycona postawą rolnika, który przemieszczał się w kombajnie po miejskiej ulicy.

“Poniosła go odwaga” - napisał kąśliwie jeden z internautów.

“Można? Można! Kto biednemu rolnikowi zabroni bogato żyć” - wtórował mu inny. 

Komentujący nie bez racji zauważyli również, że kombajn, czy to na wiejskiej, czy miejskiej drodze, powinien jechać z odpiętym hederem. 

“Przepisy są od czegoś, jeśli heder ma być odpięty to tak musi być. Żadna empatia tylko prawo” - można przeczytać wśród komentarzy. 

Jednak wśród internautów z Suwałk dominuje ogromna wyrozumiałość wobec rolników i zrozumienie dla ich pracy. Prócz malkontentów znalazło się bowiem mnóstwo osób, które chwaliły kombajnistę.

“Kombajny nie latają i muszą jakoś przejechać na pola do pracy” - piszą internauci. Inni dodają: “Jak ktoś kiedykolwiek jeździł taką maszyną to wie co to za wyczyn”, “Bardzo dobrze, że jeżdżą, niech mieszczuchy widzą jak ludzie pracują”, “Szanujmy rolników, bo to oni nas karmią!”.

Jakie kary grożą za jazdę kombajnem z hederem zaczepionym z przodu?

Wśród uwag internautów bez wątpienia trafne są te, które przypominają o konieczności zdejmowania hederu podczas przejazdów. Wielu rolników rezygnuje z tego, licząc, że uda im się sprawnie pokonać kilkaset metrów między polami i zaoszczędzić czas, który musieliby poświęcić na odczepianie i przyczepianie zestawu żniwnego.

Policja zwykle nie jest wyrozumiała, gdy przyłapie na drodze maszynę z hederem. Choć Krajowa Rada Izb Rolniczych interweniowała, by w lecie nie nakładać na rolników mandatów za przekroczenie dozwolonej szerokości maszyny na drodze, póki co prawo obowiązuje bez zmian. Rolnik może zostać ukarany mandatem, który może sięgnąć nawet 5 tys. zł. W skrajnych przypadkach za próbę zaoszczędzenia czasu kombajnista będzie musiał zapłacić grzywnę w wysokości 30 tys. zł! 

Przeczytaj więcej: SZOK! Kary za jazdę kombajnem z hederem kosmicznie wysokie. Jaki mandat grozi rolnikowi?

Makabryczne zderzenie Suzuki z kombajnem

W czasie żniw o wypadki drogowe z udziałem maszyn rolniczych niestety nietrudno. Przekonali się o tym mieszkańcy województwa podlaskiego, gdzie doszło do strasznego wypadku. Kierujący kombajnem nie ustąpił pierwszeństwa pojazdowi osobowemu, znajdującemu się na drodze. W efekcie auto zostało wciągnięte pod heder. Jadąca nim kobieta z dziećmi w wieku 2, 7 i 11 lat musieli być hospitalizowani. 

Przeczytaj więcej: Suzuki zmasakrowane po zderzeniu z kombajnem. 3 dzieci rannych [ZDJĘCIA] 

Zuzanna Ćwiklińska
fot. archiwum

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. październik 2023 11:36