StoryEditorPolska

Rolnik skazany na więzienie za przywłaszczenie niemal 1000 świń

21.01.2021., 08:01h
Rolnik spod Otmuchowa wraz z córką zostali skazani za to, że mieli przywłaszczyć sobie niemal 900 tuczników z 3 tys. świń, które wzięli do gospodarstwa w ramach tuczu usługowego. Przedsiębiorca do tego zażądał od rolnika 0,5 mln złotych odszkodowania. Jak rolnik bronił się w sądzie przed zarzutami?

Opole: Rolnik z córką skazani za  przywłaszczenie niemal 1000 świń

Sąd Okręgowy w Opolu 20 stycznia 2021 roku wydał wyrok w sprawie rolnika oskarżonego o przywłaszczenie prawie 900 świń.
W 2018 roku do gospodarza spod Otmuchowa (woj. opolskie) zwrócił się przedsiębiorca, który poprosił go o odchowanie niemal 3000 sztuk tuczników rasy duńskiej. Kiedy właściciel przyjechał po pewnym czasie po odbiór zwierząt okazało się, że 884 z nich brakuje. Sytuacja miała miejsce między 28 lipca a 18 sierpnia 2018 roku.

Rodzina, która prowadzi gospodarstwo, nie potrafiła wyjaśnić, co się stało ze zwierzętami. Sprawa trafiła do sądu, który właśnie 20 stycznia 2021 roku ogłosił nieprawomocny wyrok.

Jak rolnik i córka tłumaczyli się w sądzie z brakujących świń?

Także przed sądem rolnik i córka, z którą wspólnie prowadzi gospodarstwo rolne nie potrafili wyjaśnić co się stało ze świniami. Oskarżeni byli o to, że przywłaszczyli niemal 1000 świń, ale do zarzutu się nie przyznali.
Marian C. tłumaczył, że nie wie co się stało ze świniami. Jak powiedział podczas wyjaśnień, część z nich musiała uciec do lasu, inne pozdychały. Rolnik zarzekał się, że żadnej sztuki nie sprzedał.

Z kolei Urszula C., córka Mariana C. przedstawiała wersję wydarzeń, z której wynika, że gospodarze nigdy nie liczyli sztuk w transportach, bo te przyjeżdżały w nocy albo nad ranem. Zwierzęta z klatek wychodziły gromadami, jednak oskarżona nie kwestionował ilości przywożonych prosiąt. 

Więzienie dla rolnika i nakaz wypłacenia pół miliona złotych odszkodowania przedsiębiorcy

Sąd Okręgowy w Opolu uznał Mariana C. i jego córkę Urszulę winnymi zarzucanych im czynów i skazał ich na karę 2 lat pozbawienia wolności. Skazani mają także zapłacić ponad pół miliona złotych odszkodowania pokrzywdzonemu przedsiębiorcy.

Decyzją sądu nie mogą także prowadzić działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu tuczu usługowego trzody chlewnej.

Nieprawomocny wyrok w świetle prawa oznacza, że rolnik i jego córka do czasu uprawomocnienia się wyroku pozostają niewinni.

Michał Czubak
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. grudzień 2023 18:36