StoryEditorWiadomości rolnicze

Rolnik z Podlasia stracił ciągnik wart 400 tys. zł i gotówkę. Złodzieje weszli jak do siebie

18.08.2022., 20:08h
Z gospodarstwa rolnika z Podlasia złodzieje ukradli ciągnik rolniczy marki Massey Ferguson. Traktor był warto ok. 400 tys. złotych. Złodzieje ukradli także pieniądze i dokumenty. Jakby tego było mało, rolnik musi teraz ponieść dodatkowe koszty na wypożyczenie maszyn rolniczych. Jak doszło do kradzieży ciągnika? Jak rolnicy mogą się chronić przed złodziejami?

Złodzieje ukradli rolnikowi z Podlasia ciągnik wart 400 tys. zł oraz gotówkę

W środku żniw Tomaszowi Kołakowskiemu, rolnikowi z okolic Zambrowa (woj. podlaskie) złodziej lub złodzieje ukradli z garażu ciągnik Massey Ferguson o wartości ok. 400 tys. złotych.

Przestępcy w nocy weszli na podwórko rolnika. W ogóle nie przejmowali się monitoringiem, który obejmuje część posesji. Następnie weszli do garażu, gdzie znajdował się drogi traktor. Sprawę mieli nieco ułatwioną, ponieważ garaż nie był zamknięty na kłódkę czy zamek, ale to w żadnym stopniu ich nie usprawiedliwia. Jak podaje Marek Mioduszewski, Prokurator Rejonowy w Zambrowie, w rozmowie z Polsat News, złodzieje mieli ukraść również około 4500 złotych w gotówce, kluczyki do innych maszyn rolniczych, elektronarzędzia oraz część dokumentów, w dowód osobisty.

Rolnik musi ponieść dodatkowe koszty usług

Poszkodowany rolnik wskazuje, że złodzieje ukradli mu najdroższy i najlepszy ciągnik jak ma w gospodarstwie. Dodatkowym problemem dla gospodarza jest sam termin kradzieży, czyli końcówka żniw i czas przygotowania pola pod zasiewy ozime. Do tego rolnik przygotowuje się już do kolejnego pokosu użytków zielonych.

Mamy teraz do skoszenia 30 hektarów łąki i muszę pożyczyć duży ciągnik, aby zdążyć zebrać ten pokos – mówi Tomasz Kołakowski w Polsat News. A to pociągnie kolejne koszty.

Czy można uchronić ciągnik przez kradzieżą?

Policjanci wskazują, że każde, nawet najdrobniejsze, zabezpieczenie może wydłużyć czas jaki złodziej będzie potrzebował na przywłaszczenie ciągnika. Dzięki temu złodziej może zniechęcić się i zaniecha kradzieży ale też zyskujemy szansę, że usłyszmy podejrzany ruch w garażu i w porę zareagujemy.

Zatem warto zamykać na klucz czy kłódkę garaż czy wiatę, gdzie parkuje ciągnik. Należy także zabierać klucze od ciągnika do domu. W nowych modelach ciągników możliwe jest także zdalne zablokowanie zapłonu oraz dzięki informacjom z systemów GPS namierzenie pozycji skradzionej maszyny.  

Mundurowi zachęcają także rolników do zgłaszania kradzieży ciągnika jak najszybciej do miejscowej komendy.

– Informacja o kradzieży ciągnika rolniczego czy innego pojazdu jest wprowadzona do policyjnych systemów i w przypadku ewentualnej kontroli niezależnie od jej miejsca, funkcjonariusze podczas sprawdzenia otrzymają informację, że pojazd został skradziony. I tak się dość często dzieje – mówi Michał Gaweł z Komendy Głównej Policji.

Gdzie złodzieje najczęściej kradną ciągniki?

Z policyjnych statystyk wynika, że 2020 roku maszyny rolnicze i ciągniki najczęściej były kradzione w:

  • woj. mazowieckim – 188 zgłoszeń;
  • woj. dolnośląskie – 173 ciągniki;
  • woj. pomorskie – 98 przypadków.

Więcej na ten temat w artykule: RAPORT TPR: Gdzie złodzieje najczęściej kradną ciągniki i maszyny rolnicze

Paweł Mikos
Fot. Pixabay, zdjęcie poglądowe

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 13:47