Aerial top view of big cargo ship bulk carrier is loaded with grain of wheat in port at sunset
StoryEditorWiadomości rolnicze

Rząd chce skupować zboże od rolników... na cele humanitarne

22.03.2023., 14:03h
Rząd chce skupować zboże od rolników i przekazywać je jako pomoc humanitarną do Afryki. - Naszym zadaniem jest upłynnienie zboża poza UE. Musimy wykonać tą pracę przed żniwami - powiedział minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. 

- Ceny zbóż spadają na całym świecie, bo zniknęła niepewność, że zboża zabraknie. Wszyscy bali się, że zboże z Ukrainy nie zostanie zastąpione innym, ale okazało się, że jest zastępowane - powiedział w TV Republika wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Zaznaczył, że na polskim rynku jest ogromny problem, bo zboża jest bardzo dużo, a zbliżają się żniwa.

-  Firmy skupujące i rolnicy, którzy zostawili zboże w okresie żniw i po żniwach z nadzieją, że będzie drożej, mają zapasy. Są one duże, bo ceny cały czas spadają, więc elewatory są pełne – powiedział minister.

Kowalczyk: musimy wywieźć zboże przed żniwami

Kowalczyk wyliczył, że w tej chwili rolnicy mają do sprzedania ok. 3-4 mln ton. Podkreślił, że ogromnym zadaniem dla rządu jest upłynnienie tego zboża.

- Wywiezienie zboża to nasze zadanie, które musimy wykonać przed żniwami, żeby magazyny były puste. Chcemy to ziarno wyeksportować do UE i poza UE.  Afryka jest chłonnym rynkiem, ale problemem jest cena. Nie chcą płacić więcej niż notowania na giełdach światowych, a są one dużo niższe niż na przykład kilka miesięcy temu – powiedział minister.

Rząd będzie skupował zboże od rolników na cele humanitarne

Kowalczyk wyjaśnił, że w związku z tym Polska chce przekazać część zboża jako pomoc humanitarną. Zapłaci za to ze środków unijnych, ONZ i krajowych. W tym celu ma odkupywać ziarno od rolników, głównie z województw przygranicznych. 

- Chodzi o województwo lubelskie i podkarpackie. To są te tereny, gdzie chcemy zintensyfikować skup zboża od rolników, bo tamtejsze firmy sprowadziły tańsze zboże z Ukrainy i dlatego niechętnie kupują ziarno – powiedział Kowalczyk. 

Wielkość skupu ma być uzależniona od powierzchni zasiewów zgłoszonych przez rolników.

Wywóz zboża za granicę przed żniwami? "Mission Impossible"

Do obietnicy wywiezienia 4 mln ton zboża z Polski jeszcze przed żniwami rolnicy podchodzą jednak sceptycznie. Biorąc pod uwagę, że przepustowość portów wynosi 7-8 mln ton rocznie, trudno będzie ponad połowę tego wywieźć w 3 miesiące. 

Również Mirosław Marciniak, analityk rynku z Infograin ocenia, że wywiezienie takiej ilość ziarna to zadanie niewykonalne.Analityk zauważa, że pozostało ok. 3 miesięcy na wyczyszczenie magazynów, a popyt światowy na ten sezon jest już praktycznie pokryty. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy - zostajemy z potężnymi zaspami zbóż i rzepaku - ocenia Marciniak.

Kamila Szałaj, fot. envato.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 23:48