StoryEditorPolska

Samorząd rolniczy załamany brakiem działań resortu rolnictwa w sprawie suszy, która niszczy polskie plony

06.07.2022., 10:07h
Dolnośląska Izba Rolnicza wystosowała do MRiRW dramatyczny apel. Skutki suszy w rolnictwie stają się jeszcze bardziej namacalne niż dotychczas. Tymczasem instytucje podległe resortowi rolnictwa, według rolników, działają tak jakby suszy rolniczej w ogóle nie było.

Jedno jest pewne. Plony będą dużo nisze i katastrofalnej jakości, a zwierzęta na pastwiskach zamiast porządnie zjeść, korzystają jedynie z ruchu na świeżym powietrzu. Stan wielu pastwisk jest następujący: stały się piaszczyste w wyniku zaschnięcia trawy.

Już teraz wiadomo, że zbiór łuszczyn rzepaku, który rozpocznie się niebawem, nie będzie zbyt owocny. Także kłosy zbóż w wielu przypadkach są puste.

Rozczarowanie rolników działaniami rządu i ministerstwa rolnictwa ws. suszy rośnie

Monitorowaniem skutków suszy zajmują się samorządy rolnicze, ale także i sami rolnicy.

To nie pierwsza interwencja samorządu rolniczego z Dolnego Śląska do resortu rolnictwa w ostatnich tygodniach w sprawie podjęcia natychmiastowych działań łagodzących skutki suszy. Co więcej, jak podkreśla w swoim apelu Ryszard Borys - prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej, wnioski takie płyną do ministerstwa z każdej strony. Jednak działań ze strony administracji państwowej nikt nie widział i nikt o nich nie słyszał, bo ich zwyczajnie nie ma. O jakiejkolwiek pomocy ze strony państwa w tym zakresie już nie wspominając.

Idealną ilustracją działań MRIRW, a raczej ich braku, o czym w wspomina Ryszard Borys, jest fakt, że ostatnia aktualizacja suszowa na stronie ministerstwa rolnictwa pochodzi z 27 kwietnia 2022 r. 

Apel DIR o pilne podjęcie działań w monitoringu suszy. Jakich?

Ryszard Borys wraz z zarządem Izby Rolniczej z Dolnego Śląska apeluje "o pilne podjęcie działań umożliwiających szacowanie strat przez Komisje powoływane przez Wojewodę z udziałem przedstawicieli ośrodków doradztwa rolniczego" - czytamy w liście z dnia 4 lipca 2022 r. do Henryka Kowalczyka, wicepremiera i ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Wsparcie rolników, których uprawy dotknęła klęska suszy powinno dla MRIRW być priorytetem.

Do poruszanych w apelu przez samorząd rolniczy kwestii należą:

  • problem monitorowania i raportowania suszy przez IUNG, które nie oddają stanu faktycznego, 
  • opracowanie rozwiązań służących wsparciu poszkodowanych suszą rolników,
  • przekazanie konkretnych propozycji wyjścia z patowej sytuacji, kiedy zasady Monitoringu suszy wskazują na jej znikomy udział, ale w rzeczywistości rolnik plonów nie będzie miał.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Źródło: DIR

fot. unsplash

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 09:17