StoryEditorWiadomości rolnicze

Tańszy prąd i żywność? Jest pomysł, jak to zrobić

29.10.2021., 13:10h
PSL ma pomysł na rosnące ceny prądu i żywności. Czy uda się go zrealizować?

Politycy PSL złożyli w Sejmie projekt ustawy, która wprowadza zerową stawkę VAT na zdrową żywność. Ma to być odpowiedź na rosnące w zastraszającym tempie koszty życia i szalejącą inflację. Według GUS, ceny w październiku urosły bardziej niż spodziewali się eksperci, bo aż o 6,8 proc. Takiej drożyzny nie mieliśmy od 20 lat!

Drożyzna dobija Polaków i budżety polskich rodzin. Niszczy je. My, w przeciwieństwie do partii rządzącej, bardziej kładziemy nacisk na zachowanie stabilności budżetu polskiej rodziny niż ministra finansów. Tym się zasadniczo różnimy – mówił szef PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że Polska nie ma samochodów czy technologii, ale naszą marką jest zdrowa polska żywność.

- To jest prawdziwy skarb narodowy. I dzisiaj chcemy, żeby ten skarb narodowy był dostępny w Polsce po przyzwoitych cenach - zaznaczył szef ludowców.

PSL: ustawa zabezpieczy polskie rodziny przed galopującą inflacją

Zdaniem polityków opozycji, ustawa powinna być jak najszybciej procedowana w Sejmie, bo zabezpieczy polskie rodziny przed galopującą inflacją.

– Jedni mniej zapłacą, a drudzy więcej zarobią, bo ich produkty staną się popularniejsze. Musimy wspierać zdrową żywność wytwarzaną przez indywidualnych rolników i przetwórnie, które stosują najlepsze metody. Nasz projekt powinien być rozpatrzony jak najszybciej – przekonywał Kosiniak-Kamysz.

– Jeśli na sklepowej półce ceny będą wysokie to konsumenci jej nie wybiorą. Dlatego państwo powinno wziąć na siebie ten obowiązek i znieść VAT na zdrową żywność, aby stała się ona powszechnie dostępna. Trzeba zapewnić konkurencyjność cen. Wtedy Polacy chętniej wybiorą produkty tworzone lokalnie w małych, często rodzinnych firmach – dodał poseł PSL Stefan Krajewski.


Pomysł na zniesienie VAT-u zgodny z Zielonym Ładem

Zdaniem PSL, Zielony Ład i strategia „Od pola do stołu” daje ustawie z zerową stawką VAT zielone światło.

– Już dziś większość polskich produktów rolniczych spełnia warunki Zielonego Ładu UE. Szkoda, by konsumenci płacili za zdrową żywność jeszcze VAT. Niech ona wyróżnia się nie tylko jakością, ale i ceną. Polscy konsumenci będą za to wdzięczni. Polscy konsumenci chcą zdrowej, tradycyjnej żywności, nieobciążonej dodatkowymi podatkami – wyjaśnił poseł Mirosław Maliszewski.

Zerowy VAT też na prąd

To nie pierwszy pomysł PSL, by znieść VAT. Wcześniej Ludowcy złożyli projekt ustawy wprowadzający zerowy VAT na prąd.

- Polacy zmagają się z niespotykany wzrostem cen. Inflacja w lipcu wzrosła do 5 proc. w skali roku i była najwyższa od dekady. Mało tego, w sierpniu była jeszcze wyższa - 5,4 proc., co pokazuje, że tak źle nie było od 20 lat. Ekonomiści prognozują, że na koniec roku wyniesie 6,5 proc. Stale rosnące ceny negatywnie oddziałują na portfele Polaków. Rosną ceny na stacjach benzynowych, za prąd, gaz. Należy wprowadzić rozwiązania przeciwdziałające systematycznym podwyżkom opłat. Projektodawcy proponują zmniejszyć rachunki za energię elektryczną Polakom" – napisali politycy PSL w uzasadnieniu.

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. październik 2023 09:30