Konkurs Orki w kujawsko-pomorskimKonkurs Orki w kujawsko-pomorskim
StoryEditorKonkurs w orce

X Wojewódzki Konkurs Orki 2022 w Podgórzynie koło Żnina. Jakie atrakcje dla rolników?

24.08.2023., 13:30h
Wojewódzki Konkurs Orki to wydarzenie podczas którego rywalizują najlepsi rolnicy z województwa kujawsko-pomorskiego. W tym roku odbędzie się on już po raz X. Rolnicy rywalizują o miano mistrza orki. Konkurs organizuje Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza oraz firma Inter – Vax ze Żnina.

Mistrzostwa orki w Podgórzynie koło Żnina

W Konkursie startują reprezentanci całego województwa. Tworzy je dziewiętnaście powiatów ziemskich. Każde biuro powiatowe Izby do konkursu zgłasza swojego reprezentanta. Konkurs składa się z dwóch etapów.

Zasady konkursu w orce

W pierwszym zawodnik otrzymuje zestaw maszynowy i ma 15 min na ustawienie pługa. Może wykonać dowolną ilość przejazdów sprawdzających. Kiedy operator ma pewność, że regulacje zostały przeprowadzone prawidłowo przejeżdża w miejsce, gdzie odbywa się zasadnicza część konkursu. Komisja, którą tworzą pracownicy naukowi Politechniki Bydgoskiej zwykle ocenia szerokość pierwszej skiby, głębokość pracy poprzez regulację przedniego koła oraz na cięgle poziomowania.

image

Konkurs Orki w kujawsko-pomorskim

FOTO: Konkurs Orki w kujawsko-pomorskim

Piknik rodzinny podczas konkursu orki

Konkurs to nie tylko rywalizacja polowa profesjonalnych rolników. Towarzyszy mu ogromny rodzinny piknik. W tym roku organizatorzy przewidzieli:

  • konkursy z nagrodami dla publiczności,
  • gry i zabawy dla dzieci,
  • pokazy sprzętu rolniczego,
  • konkurs "Kobiety na Zetory".

Konkurs "Kobiety na Zetory" – o co chodzi?

Jest on dedykowany wszystkim paniom, które chciałyby sprawdzić swoje umiejętności związane z prowadzeniem ciągnika rolniczego. Organizatorzy przygotują specjalny tor, który będzie trzeba jak najszybciej pokonać. Mierzony będzie czas przejazdu.

Impreza, w tym roku, odbędzie się 10 września, na polu, przy drodze Podgórzyn - Wenecja, w gminie Żnin. Równolegle z Konkursem Orki oraz rodzinnym piknikiem będzie odbywała się promocja mięsa wieprzowego pt. "Piknik wieprzowy". Organizatorzy zaplanowali możliwość darmowej degustacji przygotowanych dań oraz wzięcia udziału w konkursach dla dzieci i dorosłych dotyczących promowanego mięsa wieprzowego.

image

Konkurs Orki w kujawsko-pomorskim

FOTO: Konkurs Orki w kujawsko-pomorskim

TPR obecny na konkursie orki obok Żnina

Patronem medialnym Wojewódzkiego Konkursu Orki jest "Tygodnik Poradnik Rolniczy". Rozpoczęcie wydarzenia zaplanowano na godz. 9 00.

Tomasz Ślęzak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2023 19:54