StoryEditorWiadomości rolnicze

Timmermans toczy pianę. Europosłowie po stronie rolnika

06.05.2022., 11:05h
Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów odrzucił propozycję wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa, dotyczącą obowiązku przeznaczenia 25% gruntów rolnych pod rolnictwo ekologiczne do 2030 roku. Timmermans nie krył rozgoryczenia tą decyzją. Jak PE uzasadnił odrzucenie tej propozycji?

PE: nie ma jednego modelu dobrego dla wszystkich

Parlament Europejski uchwalił dalszy rozwój rolnictwa ekologicznego 611 głosami za, przy 14 głosach przeciw i 5 wstrzymujących się. Odrzucono jednak zaproponowany przez Fransa Timmermansa pomysł, by 25 proc. gruntów rolnych w UE przeznaczyć obowiązkowo pod rolnictwo ekologiczne.  Uzasadniono, że nie ma jednego modelu rolnictwa, który sprawdziłby się jednakowo dobrze we wszystkich państwach członkowskich UE. Rezolucja nie zaproponowała również żadnego innego celu w to miejsce. 

Timmermans proponuje kij, Parlament marchewkę

W rezolucji posłowie do PE apelują o rozwój rolnictwa ekologicznego napędzanego przez rynek, krajowe i regionalne plany rolnictwa ekologicznego oraz wsparcie finansowe badań w tym sektorze z budżetu rolnego UE. Parlament sugeruje, że lepszą drogą, niż zalecane przez Timmermansa systemy zakazów i nakazów, jest zachęcanie rolników z państw członkowskich do angażowania się w rolnictwo ekologiczne poprzez pokazywanie im płynących z niego korzyści. Wśród nich są zaś między innymi walka ze zmianami klimatu, zachowanie bioróżnorodności czy ochrona gleby. 

PE wezwał także rolników do inwestycji, ułatwiających rozwój krótkich łańcuchów dostaw żywności, oraz podkreślił rolę, jaką sektor prywatny odgrywa w stymulowaniu popytu na produkty ekologiczne. Do promowania produktów z upraw tego typu PE chce także zaangażować sieci handlowe. 

Kolejny krok po stronie państw członkowskich

W państwach członkowskich Unii Europejskiej odsetek gruntów rolnych, poświęconych pod uprawy ekologiczne, bardzo się od siebie różni. Na Malcie jest to zaledwie 0,5 proc., zaś u liderów uprawy eko stanowią ponad 1/5 gruntów - w Austrii jest to 26,1 proc., w Estonii 22,3 proc., a w Szwecji 20,4 proc.

W uchwalonej przez PE rezolucji stwierdzono, że badania i innowacje w hodowli zwierząt oraz zapewnienie dostępności żywności bogatej w białko i witaminy są kluczem do zrównoważonego rozwoju rolnictwa ekologicznego. Parlament opowiedział się za podejściem naukowym i innowacjami w zakresie nowych źródeł składników odżywczych dla roślin oraz badań nad nasionami ekologicznymi.  

 Kolejny krok w rozwoju rolnictwa ekologicznego w UE należy do państw członkowskich. Każde z nich musi teraz zdefiniować własne strategie, na podstawie których Komisja Europejska opracuje plan działania. Zostanie on opublikowany za dwa lata.


Zuzanna Ćwiklińska
fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 21:45