StoryEditorWiadomości rolnicze

Traktor dla najlepszego ucznia technikum

19.06.2017., 15:06h
Ciągnik Kubota MG110GX otrzyma zwycięzca Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ochronie Integrowanej. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie średnich szkół rolniczych. Zwycięzca będzie mógł wykorzystać traktor w swoim gospodarstwie.

Standardy integrowanej Ochrony Roślin muszą być znane młodym rolnikom

Integrowana Ochrona Roślin od kilku lat obowiązuje wszystkich rolników w naszym kraju. Jest sposobem ochrony roślin przed organizmami szkodliwymi, polegającym na wykorzystaniu wszystkich dostępnych metod ochrony roślin, w szczególności metod niechemicznych, w sposób minimalizujący zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska. Jej standardy są znane wszystkim producentom roślin.

W trosce o to, aby młodzi absolwenci kierunków rolniczych na poziomie szkół średnich świetnie znali jej zasady Zespół Szkół Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy od pięciu lat organizuje Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Ochronie Integrowanej.

Finał V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ochronie Integrowanej

Finał ostatniej edycji odbył się 12 czerwca w Bydgoszczy. Konkurs skierowany jest do szkół średnich działających pod patronatem ministerstwa rolnictwa. W tym roku udział w nim wzięły także niektóre szkoły rolnicze z regionu bydgoskiego, które są prowadzone przez lokalne samorządy. Trzy osobowe reprezentacje wystawiło 10 zespołów szkół rolniczych z terenu całego kraju. Konkurs przebiegał dwuetapowo. Najpierw uczniowie rozwiązywali punktowany test wyboru. Po nim komisja konkursowa wyłoniła siódemkę najlepszych, która o miano mistrza wiedzy o integrowanej ochronie roślin rywalizowała w części praktycznej.

Uczniowie mogli w niej się przekonać, co ich czeka, jeśli zdecydują się kontynuować kształcenie rolnicze na uczelni wyższej. W komisji zasiedli naukowcy z Instytutu Ochrony Roślin, bydgoskiego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego oraz specjaliści Kujawsko-Pomorskiego ODR. To oni przygotowali pytania oraz problematykę, z która musieli zmagać się uczniowie. Ostatnie dwie instytucje były współorganizatorami Konkursu.

Zadania konkursowe dotyczyło m.in. potrzeb pokarmowych rzepaku 

„Oblicz potrzeby pokarmowe rzepaku w stosunku do azotu, jeśli wiadomo, że: plon nasion rzepaku przyjęto na poziomie 4 t./ha, pobranie jednostkowe azotu wynosi 60 kg/t. nasion przy odpowiedniej masie słomy”.

Tak brzmiało jedno z zadań, z którym najmniejszych kłopotów nie mieli uczniowie, których rodzice posiadają produkcyjne gospodarstwa rolne. W tym roku tematykę dotyczącą integrowanej ochrony roślin zawężono do uprawy rzepaku.

– Wiedza na temat uprawy i ochrony integrowanej roślin jest niezwykle istotna. Jej brak może przynieść szkodliwe skutki nie tylko owadom zapylającym, takim jak pszczoły, trzmiele, czy biedronki, ale całemu środowisku i ludziom. My chcemy dostarczać na rynek świetnie wykształconych absolwentów dla tego przede wszystkim w trosce o ich kompetencje organizujemy taki Konkurs. Chcemy też popularyzować wiedzę. Staramy się na bieżąco reagować na zmieniające się warunki w rolnictwie. Plantatorzy rzepaku zmagają się z koniecznością stosowania innych technologii ochrony rzepaku, co jest związane z wycofaniem neonikotynoidów. To, dlatego V edycję poświęciliśmy rzepakowi – mówi Małgorzata Balcerowska-Ogrodowicz, jedna z nauczycieli odpowiedzialna za organizacje konkursu.

Zwycięzca ze szkoły rolniczej w Karolewie

W tegorocznej edycji 3 miejsce zajął reprezentant gospodarza imprezy uczeń bydgoskiego ZSCKR Mikołaj Ciaciuch.

Na 2 miejscu uplasował się Jakub Olszewski z miejscowości Stanisławów reprezentujący ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie.

Pierwsze miejsce zdobył zaś Krzysztof Rode z Sicienka, który jest uczniem Zespołu Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie.

Wszyscy laureaci mają doświadczenie związane z produkcją rolną. Ich rodzice prowadzą kilkudziesięciohektarowe gospodarstwa specjalizujące się w produkcji roślinnej a także hodowli bydła opasowego. Jak nam powiedzieli laureaci zajęcie miejsca na podium w dużej mierze było możliwe dzięki praktycznej wiedzy i umiejętnościom, które zdobyli w rodzinnych gospodarstwach.

Wśród nagród jest ciągnik Kubota MG110GX do wykorzystania przez weekend

Tradycyjnie miejscowe firmy z branży rolniczej ufundowały atrakcyjne nagrody. Szczególnie okazała była ta za zajęcie pierwszego miejsca. Lokalny diler marki Kubota, firma Mark - Rol ufundowała „Traktor na weekend”. Zwycięzca w wybranym przez siebie terminie będzie mógł swobodnie korzystać z ciągnika we własnym gospodarstwie. Do dyspozycji będzie miał ciągnik Kuboty model MG110GX o mocy 115 KM.

 

Patronem medialnym Konkursu jest Tygodnik Poradnik Rolniczy.

Tomasz Ślęzak, fot. materiały firmowe 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 07:08