StoryEditorWiadomości rolnicze

Tworzenie grup producentów rolnych będzie łatwiejsze?

18.03.2022., 12:03h
Rozbudowana biurokracja utrudnia podejmowania wielu działań, które docelowo miałyby ułatwić rolnikom funkcjonowanie. Tak jest chociażby w przypadku zakładania i funkcjonowania grup producentów rolnych. Wkrótce jednak ma się to zmienić i zakładanie grup rolniczych będzie łatwiejsze. Co się zmieni?

Proces zakładania grup producentów rolnych będzie łatwiejszy i bardziej elastyczny 

Projekt rozporządzenia w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać plan biznesowy grupy producentów rolnych, został skierowany do konsultacji społecznej. Na podstawie analizy obowiązujących przepisów politycy ustalili, że możliwe jest, by rolnicy ubiegający się o status grupy producentów rolnych przedstawiali mniej danych w swoich wnioskach. Ma to ułatwić i uelastycznić proces biurokratyczny. 

Nie będzie potrzeby powielania danych, które są już w ARiMR 

Część danych, które musieli dotąd przedstawiać rolnicy, znajduje się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) już wcześniej. Dlatego projekt przewiduje, że nie będzie potrzeby powielania informacji we wnioskach o nadanie statusu grupy producentów rolnych.

Usunięty zostanie wymóg podawania danych, które znajdą się w innych formularzach. Nie trzeba będzie zatem powielać informacji takich jak: 

  • siedziba i forma prawna grupy;
  • numer identyfikacji podatkowej (NIP);
  • wskazanie osób upoważnionych do reprezentowania grupy.

Uproszczenia dla wnioskodawców miałyby objąć także ograniczenie danych, wskazywanych w planie biznesowym, w części dotyczącej producentów produktu lub grupy produktów, ze względu na które grupa została utworzona, wchodzących w skład tej grupy

Nie trzeba byłoby wówczas podawać następujących danych:

  • miejsce zamieszkania;
  • siedziba i adres;
  • numer PESEL, NIP, REGON;
  • numer paszportu lub innego dokumentu tożsamości.

Propozycja dotyczy osób nieposiadających obywatelstwa polskiego, gdyż dane te wynikają już z innych, składanych przez grupy formularzy wniosków. 

MRiRW proponuje także uchylenie wymogów dotyczących szkoleń i doradztwa. Informacje o planowanych przez grupę producentów rolnych szkoleniach i planach skorzystania z usług doradczych mogą bowiem być zawarte w planie biznesowym i nie ma potrzeby powielania tych informacji. 

Kwestia wielkości produkcji grupy producentów bardziej  precyzyjna

Obecnie obowiązujący przepis rozporządzenia wymaga także, aby niezależnie od produktu lub grupy produktów, ze względu na które utworzono grupę producentów, podawano wielkość i wartość produkcji członków wnioskodawcy. Dla każdej kategorii określono minimalne wielkości produkcji, które grupa powinna osiągnąć w każdym roku swojej działalności. 

Wielkości te zostały określone w różny sposób w zależności od produktów lub grup produktów. Przez to w odniesieniu do jednych kategorii wymaga się osiągnięcia minimalnej wielkości określonej w sztukach, dla innych w tonach, a dla jeszcze innych w złotych.

Wytyczne, dotyczące dookreślania minimalnej wielkości produkcji, zostaną wskazane w instrukcji wypełniania wniosku o uznanie za grupę producentów rolnych, opracowywaną przez ARiMR i zamieszczoną na jej stronie internetowej.

Ograniczenie biurokracji pod kątem działek rolniczych

Uproszczenia mają się pojawić także w obszarze wymogu związanego z podawaniem działek ewidencyjnych. Obecnie konieczne jest, aby w przypadku produkcji roślinnej podawać numery działek ewidencyjnych, posiadanych przez członków grupy oraz powierzchnię, na której prowadzona jest produkcja. 

- W praktyce okazuje się, że jest to bardzo duże obciążenie dla wnioskodawcy, ze względu na fakt, że w Polsce mamy spore rozdrobnienie agrarne i jeden producent może być w posiadaniu dużej liczby działek o różnych, także bardzo małych powierzchniach. W sytuacji licznego wnioskodawcy i producentów będących jego członkami, którzy są w posiadaniu wielu działek, podawanie numerów działek i powierzchni, na której prowadzona jest produkcja jest zdecydowanie dużym obciążeniem, skutkującym konieczność opracowania czasem wielu stron z wykazem tych danych – można przeczytać w uzasadnieniu rozporządzenia.   

Konieczność podawania numerów działek i powierzchni produkcji zostałaby ograniczona tylko do producentów, którzy nie otrzymali płatności bezpośrednich. Pozostałe dane powinny bowiem znajdować się w bazach ARiMR.

Będą także dodatkowe wymogi

Choć projekt ma usprawnić proces dostarczania danych, pojawił się w nim także zapis o dodatkowym wymogu. Wnioskodawca miałby wskazywać w planie biznesowym produkt lub grupę produktów, ze względu na które ubiega się o uznanie grupy producenckiej. Według MRiRW, taka informacja pozwoli uspójnić dokument, a przy tym nie obciąży nadmiernie wnioskodawców.

Liczba grup producentów rolnych w Polsce wzrośnie?

Średnio w ciągu roku przez ostatnie 5 lat uznawano w Polsce 83 grupy producenckie. Szacuje się, że przez kolejne 5 lat zmiana przepisów obejmie 400 podmiotów, które zostaną uznane za grupy producentów rolnych. Obecnie ich liczba wynosi 749. 

- Efektem wprowadzanych zmian będzie zdecydowane uproszczenie procesu ubiegania się o uzyskanie status grupy producentów rolnych, co powinno uzyskać akceptację potencjalnych wnioskodawców i zachęcić do ubiegania się o ten status – podsumowuje Ministerstwo Rolnictwa.

Zuzanna Ćwiklińska
fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 11:39